Koralina (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Koralina
Coraline and her cat crawls over an open doorway with light coming out form it. The film's tagline reads "Be careful what you wish for" which is written on the wall. On the film's logo, a button is used for the "O" and a cat with a tail sticking out as an "L", with another door with light coming out.
Regjia ngaHenry Selick
Skenari ngaHenry Selick
Bazuar nëKoralina nga Neil Gaiman
Prodhuesi
Luajnë
Kinematografia
 • Pete Kozachik
Montazhi
MuzikaBruno Coulais

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
5 shkurt 2009 (Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Portland)[1] 6 shkurt 2009 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
Kohëzgjatja
100 minuta[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$60 milion[3][4]
Fitimi$131.8 milion[3]

Koralina (titulli origjinal, në anglisht: Coraline) është një film horror i animuar me fantazmë të errët amerikan i vitit 2009, i shkruar dhe drejtuar nga Henry Selick, bazuar në novelën me të njëjtin emërNeil Gaiman. [5] Prodhuar nga LAIKA, si filmi i parë artistik i studios, [6] ai përmban talentet e zërit të Dakota Fanning, Teri Hatcher, Jennifer Saunders, Dawn French, Keith David, John Hodgman, Robert Bailey Jr. dhe Ian McShane. Partitura muzikore është e Bruno Coulais. Filmi tregon historinë e personazhit të tij eponim që zbulon një univers alternativ të idealizuar pas një dere sekrete në shtëpinë e saj të re, pa e ditur se ajo përmban diçka të errët dhe të keqe.

Pikërisht kur Gaiman po përfundonte novelën e tij në 2002, ai u takua me Selick dhe e ftoi të bënte një përshtatje filmi, pasi Gaiman ishte një adhurues i projekteve të tjera të Selick-ut, The Nightmare Before Christmas (1993) dhe James and the Giant Peach (1996). Kur Selick mendoi se një përshtatje e drejtpërdrejtë do të çonte në "ndoshta një film 47-minutësh", skenari u zgjerua. Duke kërkuar për një dizajn të ndryshëm nga ai i shumicës së animacioneve, Selick zbuloi punën e ilustruesit japonez Tadahiro Uesugi dhe e ftoi atë të bëhej artisti i konceptit. Ndikimet e tij më të mëdha ishin në paletën e ngjyrave, e cila ishte e heshtur në botën reale dhe më e gjallë në Botën Tjetër, si te Magjistari i Ozit. Për të kapur stereoskopinë për lëshimin 3D, animatorët shkrepën çdo kornizë nga dy pozicione paksa të ndryshme të kamerës. Prodhimi i veçorisë së animacionit stop-motion u zhvillua në një magazinë në Hillsboro, Oregon.

Filmi u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 6 shkurt 2009, nga Focus Features pas një premiere botërore në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Portland më 5 shkurt, [7] dhe mori vlerësime nga kritikët. Ai fitoi 16.85 milionë dollarë gjatë fundjavës së hapjes, duke u renditur i treti në arkë, [8] dhe deri në fund të shfaqjes së tij kishte fituar mbi 124 milionë dollarë në mbarë botën, duke e bërë atë filmin e tretë me fitimet më të larta të stop-motion të të gjitha kohërave pas Chicken Run and Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit. Filmi fitoi çmimet Annie për muzikën më të mirë në një produksion me metrazh të animuar, dizajnin më të mirë të personazheve në një produksion me metrazh të animuar dhe dizajnin më të mirë të prodhimit në një prodhim të filmit të animuar, dhe u nominua për një çmim Oscar për filmin më të mirë të animuar dhe një çmim Golden Globe për filmin më të mirë të animuar. Ai ka zhvilluar një kult pasues në vitet që pas publikimit të tij dhe konsiderohet si një nga filmat më të mëdhenj të animuar të të gjitha kohërave. Me Koralina, Laika u bë kompania e parë që bëri një film me metrazh të gjatë duke përdorur fytyra zëvendësuese të bëra nga një printer 3D. [9]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koralina Xhons duhet të përshtatet me jetën në apartamentet e Pallatit Rozë, një shtëpi e vjetër në Ashland, Oregon, pasi u shpërngul nga Pontiak, Miçigan. Prindërit e saj që punojnë në shtëpi, Çarli dhe Mel, janë të preokupuar me kompletimin e një katalogu kopshtarie. Ajo kryqëzon shtigjet me një mace të zezë dhe Uajborn "Uajbi" Lovat, nipin e pronares, i cili i lë asaj një kukull pëlhure të ngjashme. Ajo e çon Koralinën në një derë të vogël me një mur me tulla pas saj. Atë natë, një mi duke kërcyer e çon Koralinën përsëri te dera, e cila të çon në Botën Tjetër, një univers alternativ ku doppelgängers-at me sy të prindërve të saj e dhurojnë atë me ushqim dhe vëmendje.

Pas zgjimit, Koralina zbulon se ajo është kthyer në botën reale. Ajo takohet me banorët e tjerë të shtëpisë: Z. Bobinski "I mrekullueshëmi", një likuidues ekscentrik rus - i kthyer në gjimnast, i cili zotëron një cirk miu; dhe interpretuesit burleskë në pension, Ejprill Spink dhe Miriam Forsabëll. Bobinski dhe zonja Spink e paralajmërojnë atë për Botën Tjetër dhe Uajbi i tregon Koralinës se si motra e gjyshes së tij u zhduk një ditë.

Koralina megjithatë kthehet prapa. Tjetër Uajbi, i cili është memec, e shoqëron për të parë minjtë e cirkut të Bobinskit që kërcejnë. Kur Koralina kthehet përsëri në Botën Tjetër, këtë herë gjatë ditës, macja arrin dhe i thotë se mund të përshkojë dy botët dhe e paralajmëron atë për Botën Tjetër. Ajo shikon shfaqjen e zonjës Spink dhe znj. Forsabëll. Më pas, Nëna Tjetër i ofron ta lërë të qëndrojë përgjithmonë, me kusht që të ketë kopsa të qepura në sy, gjë që e tmerron Koralinën. Ajo përpiqet dëshpërimisht të bjerë në gjumë, por edhe pas zgjimit mbetet në Botën Tjetër. Kur ajo përpiqet të arratiset nga dera, Nëna Tjetër gjysmë-transformohet në një formë të ngjashme me araknid dhe e burgos duke e hedhur përmes një pasqyre në një dhomë të errët.

Atje, tre fëmijë fantazmë i tregojnë Koralinës se si "Beldëm" (Nëna Tjetër) përdorte kukullën prej pëlhure për t'i spiunuar dhe për të përdorur atë që mësoi për t'i joshur në Botën Tjetër; ata e pranuan ftesën e saj për të qëndruar dhe iu qepën kopsa mbi sy. Koralina mund t'i çlirojë ata duke i marrë "sytë". Pasi ajo u premton se do t'i ndihmojë, Uajbi Tjetër e ndihmon atë të kthehet në shtëpi.

Koralina nuk mund t'i gjejë prindërit e saj, duke e detyruar atë të kthehet në Botën Tjetër, duke marrë me vete një gur si dërrasë Uija nga zonja Spink që është "i mirë për gjërat e humbura". Macja i sugjeron Koralinës t'i propozojë një lojë: nëse mund t'i gjejë prindërit e saj dhe tre "sytë", Beldëmi do t'i lërë të gjithë të lirë; nëse jo, Koralina do ta pranojë ofertën e saj. Ndërsa Koralina gjen çdo "sy", një pjesë e Botës Tjetër bëhet e pajetë ndërsa i gjithë dimensioni gradualisht shpërbëhet.

Beldëmi merr formën e saj përfundimtare, një araknid me fytyrë kukulle të thyer. Fantazma e stërhallës së Uajbit paralajmëron Koralinën se Beldëm nuk do ta respektojë pazarin e saj. Koralina e mashtron atë për të hapur derën e botës reale duke pretenduar se prindërit e saj janë pas saj. Koralina hedh macen drejt saj dhe merr globin e borës me prindërit e saj të burgosur, dhe macja i nxjerr me kthetra sytë Beldëmit. Beldëmi krijon një rrjetë merimangë gjigante në dysheme. Koralina arratiset ngushtë nga dera, duke i prerë dorën Beldëmit, e cila rrëshqet në botën reale pa u vënë re.

Globi i borës në shtëpi është thyer dhe prindërit e Koralinës janë liruar. Ata nuk e kujtojnë sprovën, por pasi kanë mbaruar punën e tyre, kalojnë më shumë kohë me Koralinën. Atë natë, fantazmat e liruara paralajmërojnë Koralinën se Beldëmi po përpiqet të marrë çelësin e derës së vogël. Kur Koralina shkon te pusi për ta hequr atë, dora e prerë e Beldëmit e sulmon atë, duke u përpjekur ta tërheqë atë përsëri në Botën Tjetër. Uajbi e thyen atë me një shkëmb të madh. I hedhin fragmentet dhe çelësin në pus. Të nesërmen, të gjithë banorët e Pallatit Rozë vijnë në një festë. Uajbi sjell gjyshen e tij, në mënyrë që Koralina të zbulojë fatin e motrës së saj të humbur.

Kasti i zërit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Koralina [ishte] një rrezik i madh. Por këto ditë në animacion, basti më i sigurt është të rrezikosh."

Henry Selick[10]

Regjisori Henry Selick u takua me autorin Neil Gaiman pikërisht kur Gaiman po përfundonte romanin Koralina, dhe pasi Gaiman ishte një fans i "Nightmare Before Christmas" të Selick, ai e ftoi atë të bënte një përshtatje filmi. Ndërsa Selick mendoi se një përshtatje e drejtpërdrejtë do të çonte në "ndoshta një film 47-minutësh", skenari i tij pati disa zgjerime, si krijimi i Uajbi, i cili nuk ishte i pranishëm në romanin origjinal. Kur kërkonte një dizajn të ndryshëm nga ai i shumicës së animacioneve, Selick zbuloi punën e ilustruesit japonez Tadahiro Uesugi dhe e ftoi atë të bëhej artisti i konceptit. Një nga ndikimet më të mëdha të Uesugit ishte në paletën e ngjyrave, e cila ishte e heshtur në realitet dhe më e gjallë në Botën Tjetër, si te Magjistari i Ozit. [11] Uesugi tha: "Në fillim, supozohej të ishte një projekt i vogël për disa javë për të krijuar thjesht personazhe; megjithatë, përfundova duke punuar në projekt për më shumë se një vit, duke dizajnuar përfundimisht grupe dhe sfonde, në krye të vizatimit imazhet bazë mbi të cilat do të ndërtohet historia." [12]

Karolina u vu në skenë në një magazinë prej 140,000 metrash katrorë (13,000 m 2 ) në Hillsboro, Oregon. [13] Skena u nda në 50 lote, [14] të cilat prezantuan gati 150 grupe. Midis grupeve ishin tre pallate në miniaturë viktoriane, një pemishte me mollë 42 këmbë (12.8 m) dhe një model i Ashland, Oregon, duke përfshirë detaje të vogla si banderola për Festivalin e Shekspirit në Oregon. [13] Skena Kopsht i Mrekullueshëm ishte seti më i ndërlikuar i krijuar për filmin. Qindra lule të punuara me dorë u krijuan për t'u rritur dhe lëvizur në përputhje me rrethanat kur Koralina hyri në kopsht. [15] Më shumë se 28 animatorë punonin në të njëjtën kohë në provat ose xhirimet e skenave, duke prodhuar 90–100 sekonda animacion të përfunduar çdo javë. [16] Për të kapur stereoskopinë për lëshimin 3D, animatorët shkrepën çdo kornizë nga dy pozicione paksa të ndryshme të kamerës. [11]

Çdo objekt në ekran është bërë për filmin. [11] Ekuipazhi përdori tre sisteme printimi 3D nga Objet në zhvillimin dhe prodhimin e filmit. Mijëra modele 3D me cilësi të lartë, duke filluar nga shprehjet e fytyrës deri te dorezat e dyerve, u printuan në 3D duke përdorur sistemet e matricës Polyjet, të cilat mundësojnë transformimin e shpejtë të vizatimeve CAD (dizajn me ndihmën e kompjuterit) në modele 3D me cilësi të lartë. [17] Kukullat kishin pjesë të veçanta për pjesën e sipërme dhe të poshtme të kokës që mund të shkëmbeheshin me shprehje të ndryshme të fytyrës, [11] dhe personazhet mund të shfaqnin mbi 208 000 shprehje të fytyrës. [17] Në ekspozitën "Botët e Fshehura: Filmat e LAIKA-s" në Muzeun e Kulturës PopSiatëll, tabela për shfaqjen "Zëvendësimi i Fytyrave" thoshte se kishte 207 336 kombinime të mundshme të fytyrës për Koralinën dhe 17 633 për nënën e saj. Kishte 28 kukulla identike të Koralinës. Secilit iu deshën 3-4 muaj për t'u bërë dhe zakonisht duheshin 10 persona për ta ndërtuar secilin. [18] Artistët e kompjuterave përbënë elemente të shkrepura veçmas së bashku, ose shtuan elementët e tyre, të cilët duhej të dukeshin të punuar me dorë, jo të krijuara nga kompjuteri; për shembull, flakët u bënë me animacion tradicional dhe u pikturuan në mënyrë dixhitale, dhe mjegulla ishte akull i thatë. [11]

Në kulmin e tij, filmi përfshiu përpjekjet e 450 njerëzve, duke përfshirë 30 [13] deri në 35 animatorë dhe stilistë dixhitalë në Grupin e Dizajnit Dixhital (DDG), drejtuar nga Dan Casey, dhe më shumë se 250 teknikë dhe projektues. [13] Fotografia kryesore zgjati 18 muaj. Një anëtar i ekuipazhit, Althea Crome, u punësua posaçërisht për të thurur triko miniaturë dhe veshje të tjera për personazhet e kukullave, ndonjëherë duke përdorur hala thurjeje aq të holla sa flokët e njeriut. Një veshje e vetme mund të marrë diku nga gjashtë javë deri në gjashtë muaj për t'u përfunduar. Rrobat gjithashtu simuluan veshjen duke përdorur bojë dhe një skedar. [11]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolona zanore për Koralina përmban këngë nga Bruno Coulais, me një ("Other Father Song") nga They Might Be Giants. Zëri i këndimit të Atit tjetër sigurohet nga John Linnell, një nga këngëtarët e grupit. Grupi u punësua për të shkruar një kolonë zanore të tërë për filmin, por sipas John Flansburgh, ekipi i prodhimit "dëshironte që muzika të ishte më rrëqethëse" dhe në fund u përdor vetëm një këngë. [19] Partitura e Coulais u interpretua nga Orkestra Simfonike Hungareze dhe përmban pjesë korale të kënduara nga Kori i Fëmijëve i Nicës në një gjuhë të pakuptimtë. [20] Solistja kryesore, një vajzë e re e dëgjuar duke kënduar në disa pjesë të filmit, quhet rastësisht Koralina. [20] Koralina fitoi Coulais çmimin Annie 2009 për rezultatin më të mirë për një film të animuar.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Paul Dergarabedian, një analist i biznesit të filmit me Media by Numbers, që filmi të kishte sukses, ai kishte nevojë për një arkë të krahasueshme me Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit, i cili kishte fituar 16 milionë dollarë në fundjavën e hapjes dhe përfundoi duke bërë më shumë se 192 milionë dollarë në mbarë botën; Para publikimit të filmit, Dergarabedian mendonte se Laika Studios "duhet të ishte vërtet e kënaqur" që Koralina të fitonte 10 milionë dollarë në fundjavën e hapjes. [13] Në fundjavën e hapjes në SHBA, filmi fitoi 16.85 milionë dollarë, duke u renditur i treti në arkë. [8] Ajo fitoi 15 milionë dollarë gjatë fundjavës së dytë, duke e çuar totalin e saj në SHBA në 35.6 milionë dollarë, 25.5 milionë prej të cilave erdhën nga prezantimet 3D. [21] Që nga nëntori 2009, filmi kishte fituar 75 286 229 dollarë në SHBA dhe Kanada dhe 49 310 169 dollarë në territore të tjera, për një total prej 124 596 398 dollarë në mbarë botën.

Filmi u rilançua më 14 gusht 2023, ku fitoi 4.91 milionë dollarë për dy ditë. [22]

Përgjigjja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në faqen e internetit të grumbullimit të rishikimeve Rotten Tomatoes, filmi mban një vlerësim miratimi prej 90% bazuar në 271 komente, me një vlerësim mesatar prej 7,80/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë: "Me animacionin e tij të gjallë stop-motion të kombinuar me historinë imagjinative të Neil Gaiman, Koralina është një film që është vizualisht mahnitës dhe jashtëzakonisht argëtues." [23]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 80 nga 100 bazuar në komentet nga 38 kritikë, duke treguar "përgjithësisht komente të favorshme". [24]

Roger Ebert i dha filmit tre yje nga katër, duke e quajtur atë "një film të bukur për disa njerëz të neveritshëm" si dhe "ushqim makthi për fëmijë, sado të guximshëm, nën një moshë të caktuar". [25] David Edelstein tha se filmi është "një përrallë e mirëfilltë" që kishte nevojë për një "prek më pak hyrje dhe një prekje më shumë ... histori." [26] AO Scott i The New York Times e quajti filmin "të realizuar në mënyrë të shkëlqyer", me një "ritëm më të ngadaltë dhe një ton më soditës se romani. Është padyshim emocionuese, por në vend që të garojë nëpër grupe gjithnjë e më të zhurmshme drejt një kulmi të ethshëm në mënyrën e kaq shumë animacioneve që synojnë fëmijët, Koralina qëndron në një atmosferë rrëqethëse, mrekullisht të çuditshme dhe plot ndjenja." [27]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u publikua në DVD dhe Blu-ray në Shtetet e Bashkuara më 21 korrik 2009, nga Universal Studios Home Entertainment. Një version 3-D vjen me katër grupe syzesh 3-D—veçanërisht imazhi anaglif me ngjyrë të purpurt jeshile. Koralina u lëshua në DVD dhe Blu-ray në Mbretërinë e Bashkuar më 12 tetor 2009. Një version 3-D i filmit u lëshua gjithashtu në një Edicion Koleksionist me 2 Disqe. DVD u hap për shitjet e javës së parë prej 1 036 845 dhe mbi 19 milionë dollarë të ardhura. Shitjet totale janë mbi 2.6 milionë njësi dhe mbi 45 milionë dollarë të ardhura. [4] Një grup Blu-ray 3D me dy disqe, i cili përfshin një 3D stereoskopike në diskun e parë dhe një imazh anaglif 3D, u lëshua në vitin 2011. Një edicion i ri nga Shout! Studios me licencë nga Universal u lirua më 31 gusht 2021. [28] Filmi u publikua në 4K Ultra HD Blu-ray më 13 dhjetor 2022. [29]

Video-loja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja e internetit për Koralina përfshin një lojë interaktive eksplorimi ku lojtari mund të lëvizë nëpër botën e Koralinës. Ai fitoi çmimin Webby 2009 për "Përdorimin më të mirë të animacionit ose grafikës së lëvizjes", si nga njerëzit ashtu edhe nga organizata Webby. Ai u nominua gjithashtu për kategorinë Webby "Movie and Film". [30] Më 16 qershor 2008, D3 Publisher njoftoi lëshimin e një videolojë të bazuar në filmin. Ai u zhvillua nga Papaya Studio për Wii dhe PlayStation 2 dhe nga Art Co. për Nintendo DS. Ai u publikua më 27 janar 2009, afër daljes në teatër të filmit. [31] Kolona zanore u publikua në mënyrë dixhitale më 3 shkurt 2009, nga E1 Music dhe në dyqane më 24 shkurt 2009.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hudetz, Mary (8 shkurt 2009). "Made in Oregon: animated 'Coraline'". KVAL. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2012. Marrë më 17 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Coraline rated PG by the BBFC". BBFC. janar 29, 2009. Arkivuar nga origjinali më prill 24, 2009. Marrë më prill 5, 2009. Run Time 100m 19s {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Coraline". Box Office Mojo. Marrë më 17 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Coraline (2009) - Financial Information". The Numbers. Nash Information Services. Marrë më 1 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Savage, Annaliza (14 nëntor 2008). "Gaiman Calls Coraline the Strangest Stop-Motion Film Ever". Wired.com. Condé Nast Digital. Marrë më 18 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Who We Are - LAIKA Studios". Marrë më 20 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Turnquist, Kristi (5 shkurt 2009). "'Coraline' premiere offers Portland some Hollywood glitter". OregonLive.com. Marrë më 3 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b DiOrio, Carl (8 shkurt 2009). "Moviegoers into 'Into You'". The Hollywood Reporter. Marrë më 17 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Coraline - LAIKA Studios". Marrë më 16 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ McNichol, Tom (shkurt 2009). "Hollywood Knights". Portland Monthly. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2009. Marrë më 15 shkurt 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b c d e f "The Making of Coraline", Coraline DVD
 12. ^ Desowitz, Bill (23 janar 2009). "Tadahiro Uesugi Talks 'Coraline' Design". Animation World. Marrë më 17 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b c d e Mesh, Aaron (shkurt 4, 2009). "Suspended Animation". Willamette Week. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2009. Marrë më 10 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 14. ^ "Backstage view (19th of 21 backlot production photos)". David Strick's Hollywood Backlot. Los Angeles Times. 7 gusht 2008. Marrë më 15 shkurt 2009. Backstage view of the facility in which Coraline's stop-motion animation is filmed in Portland, Oregon. The Coraline stage is divided into approximately 50 units separated by black curtains. Each unit contains a different set that is in the process of being dressed, lit, rigged or shot. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Coraline - LAIKA Studios.
 16. ^ J. McLean, Thomas (16 shtator 2008). "On the Set with 'Coraline': Where the Motion Doesn't Stop". Animation World Network. Marrë më 17 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b Objet Geometries (5 shkurt 2009). "Objet Geometries' 3-D Printers Play Starring Role in New Animated Film Coraline". PR Newswire UK. Marrë më 17 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Coraline - LAIKA Studios". www.laika.com (në anglisht). Marrë më 2023-10-31.
 19. ^ Martin, Spencer (16 janar 2009). "They Might Be Giants (Almost) Entirely Cut Out Of 'Coraline'?". The Playlist. Marrë më 8 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ a b Capone (2 shkurt 2009). "Capone Talks with Coraline Director and Wizard Master Henry Selick". Ain't It Cool News. Marrë më 17 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Brandon Gray (17 shkurt 2009). "Holdovers Live Under Killer Friday Debut". Box Office Mojo. Marrë më 1 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Coraline's Box Office Behind Only Barbie & Oppenheimer This Week". Gizmodo (në anglisht). 2023-08-16. Marrë më 2023-08-16.
 23. ^ "Coraline (2009)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. Marrë më 23 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Coraline Reviews". Metacritic. 5 shkurt 2009. Marrë më 10 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Roger Ebert (4 shkurt 2009). "A beautiful film about several nasty people". Chicago Sun-Times. Marrë më 2021-09-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Edelstein, David (1 shkurt 2009). "What You See Is What You Get". New York Magazine. Marrë më 16 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Scott, A.O. (6 shkurt 2009). "Cornered in a Parallel World". The New York Times. Marrë më 16 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Coraline Blu-ray". Blu-ray.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Coraline - 4K Ultra HD + Blu-ray". Amazon. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "13th Annual Webby Awards Nominees & Winners". The Webby Awards. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2013. Marrë më 13 qershor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Remo, Chris (16 qershor 2008). "D3 Announces Coraline And Shaun The Sheep Adaptations". Gamasutra. Marrë më 16 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]