Korporata LG

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
LG
주식회사 LG
LlojiPublic
KRX: 003550
IndustriaConglomerate
Themeluar në5 janar 1947; 77 vite më parë (1947-01-05)
ThemeluesiKoo In-hwoi
Zyrat qendroreSeoul, South Korea
Zona e shërbimit
Worldwide
Njerëzit kyç
Koo Kwang-mo
(Chairman and CEO)
Koo Bon-joon
(Vice Chairman)
Kang Yu-sig
(Vice Chairman and Co-CEO)
Cho Jun-ho
(President and COO)
ProdhimiElectronics, chemicals, telecommunications, engineering, information technology, power generation
FitimetUS$143 billion (2012)[1]
Numri i punëtorëve
222,000 (2012)[1]
SubsidiariesLG Electronics
LG Display
LG Uplus
LG Chem
Siliconworks
S&I Corp.
Faqja e internetitlgcorp.com
lg.com
Mikrovalë e kompanisë LG
Fushatat e reklamave të LG ndonjëherë kanë përdorur të famshëm si grupi i vajzave të grupit të vajzave të Koresë së Jugut për prodhimet e tyre, siç është ky për telefonin celular LG Cookie në vitin 2010.
Frigorifer i markës LG (KF-P8903 HLP)

LG Corporation (Korean: 주식회사 LG), është një korporatë multinacionale e  Koresë së Jugut  Është korporata elektronike  e katërta më e madhe në Korenë e Jugut. Ajo e ka selinë kryesore në Kullat Binjake,SHBA. LG  është prodhuese e madhe e elektronikës, kimikateve, dhe produkte të telekomit  dhe ka nën ndikim degë të ndryshme si : LG Electronics, Zenith, LG Ekran, LG Uplus dhe LG Kim në mbi 80 vende.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

LG Corp u krijua si Korporatë Industriale Kimike si Lak-Hui në vitin 1947. Në vitin 1952, Lak-Hui   (e njohur si "Lucky") u bë kompania e parë Jug-Koreane që e filloi  punimet në industrinë e plastikës. Ndërsa kompania zgjeroi biznesin e saj plastike, krijoi GoldStar Co. Ltd. (aktualisht LG Electronics Inc.) Në 1958, të dy kompanitë Lucky dhe GoldStar u bashkuan dhe krijuan Lucky-GoldStar..[2] 

GoldStar prodhoi radion e parë të Koresë së Jugut. Shumë prodhime elektronike janë shitur nën emrin e markës GoldStar, ndërsa disa produkte të tjera shtëpiake (që nuk janë në dispozicion jashtë Koresë së Jugut) janë shitur nën emrin e markës Lucky. Marka Lucky ishte i famshëm për produktet e higjienës si sapunet dhe detergjentët, por marka prodhonte kryesisht  pasta dhëmbësh të quajtura Lucky dhe Perioe. Edhe sot, LG vazhdon të prodhojë disa nga këto produkte për tregun e Koresë së Jugut, siç është detergjenti për lavanderi.

Në vitin 1995, për të konkurruar më mirë në tregun perëndimor, Korporata Lucky-GoldStar u quajt "LG". Kompania gjithashtu shoqëron letrat LG me fjalinë e kompanisë "Life is Good". Që nga viti 2009, LG ka zotëruar emrin e domain-it LG.com.

Ndërmarrjet e Përbashkëta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2001, LG kishte dy ndërmarrje të përbashkëta me Royal Philips Electronics: LG Philips Display dhe LG Philips LCD, por Philips shiti aksionet e saj në fund të vitit 2008..[3] Ndërsa, më 2005, LG kishte hyrë në një ndërmarrje të përbashkët me Nortel Networks, duke krijuar LG-Nortel Co. Ltd, e cila i qëndroi besnike gjer e kësaj dite.

Tregjet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 nëntor 2012, comScore publikoi një raport të tregut të telefonave celular të abonentëve të muajit tetor 2012, por që gjeti kompaninë LG në vendin e dytë, në kuadër të tregut të telefonisë celulare në [[SHBA]], Apple Inc..[4]

Më 20 janar 2013, Counterpoint Research njoftoi se LG ka tejkaluar Apple për t'u bërë korporata e dytë më e madhe në pjesën e tregut të SHBA.[5]

Kompania kishte pësuar një rënie drastike, mbrenda një periudhe shumë të shkurtër kohore,vetëm për 8 muaj.      Më 7 Gusht 2013, comScore publikoi një raport lidhur me abonentët e smartfonëve, por fatëkeqësisht gjeti kompaninë LG në vendin e 5-të, në pjesën e tregut të ShBA-ve.[6]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania logon e LG,karakteristika e së cilës është se, përmban një rreth i cili ka shkronjen "L" dhe "G" , të clat paraqesin një fytyrë të buzqeshur të një njeriu.[7][8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "LG overview". .lgcorp.com. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 2013-04-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "LG History". Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2008. Marrë më 13 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ LG Display shares drop 5.4 percent on Philips stake sale. Reuters. Retrieved on 11 November 2010.
  4. ^ comScore Reports October 2012 U.S. Mobile Subscriber Market Share – comScore, Inc. Comscore.com (2012-11-30). Retrieved on 2013-07-12.
  5. ^ Stampa:Ko LG Electronics returns to 2nd place in U.S. handset market. Yonhap News (2013-01-20). Retrieved on 2013-07-12.
  6. ^ comScore Reports June 2013 U.S. Smartphone Subscriber Market Share – comScore, Inc. Comscore.com (2013-08-07). Retrieved on 2013-08-14.
  7. ^ "Our Brand". LG Electronics. Marrë më 20 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "LG Logo: Design and History". FamousLogos.net. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2012. Marrë më 2011-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]