Korydallos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Korydallos
Κορυδαλλός
Qytet
Vendndodhja
Korydallos is located in Greqia
Korydallos
Korydallos
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Pireu, Atika
Kryetari i Komunës Stavros Kasimatis
Kodi Postal 181 xx
Targa Z
Koordinatat 37° 59′ 0″ Veri

23° 39′ 0″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 4.324 km2
Popullsia 63,445 banorë (2011)
Dendësia 15,000 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.korydallos.gr

Korydallos (Greqisht: Κορυδαλλός, Shqiptohet: Koridhalos) është një komunë në përendim të Athinës dhe në veri të Pireut. Administrativisht i përket njësisë rajonale të Pireut dhe rajonit më të gjerë të Atikës.