Kosova është Serbi (Slogan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

"Kosova është Serbi" (serbisht: "Косово је Србија"), është një parullë që doli më 2004,[1][2] si një reagim i disa serbëve ndaj pavarësisë së paralajmëruar të Kosovës, e cila ndodhi në 17 shkurt 2008.[3] Parulla është përdorur në një seri protestash të dhunshme kundër vendeve perëndimore dhe ambasadave të tyre në Beograd.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Protest u organizaciji Vlade Srbije. B92 (in Serbo-Croat). 19 March 2004. Marrë më 24 January 2010. 
  2. ^ Pomozite Srbima!. Glas Javnosti (in Serbo-Croat). 19 March 2004. Marrë më 24 January 2010. 
  3. ^ Spaić, Tamara (22 February 2008). Kosovski zavet. Blic (in Serbo-Croat). Marrë më 24 January 2010.