Kosova Airlines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kosova Airlines është kompani ajrore kosovare e themeluar në vitin 2003 nga qeveria e Kosovës dhe Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) në bashkëpunim me partnerët tregtarë privat. Kosova Airlines është kompania e parë ajrore kosovare. Kompania selinë e ka në Prishtinë dhe e lidh kryeqytetin e Kosovës përmes aeroportit ndërkombëtar të Prishtinës me Evropën perëndimore.

Kosova Airlines aktualisht nuk posedon asnjë aeroplan të vetin dhe rrjedhimisht huazon ata nga kompani ajrore të huaja për t'i realizuar fluturimet e saj.

Destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

* Düsseldorf
* Frankfurt
* Hamburg
* Munich
* Stuttgart
* Göteborg
* Gjeneva
* Zyrih

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]