Koxha Sinan Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koxha Sinan Pasha (1506 - 3 prill 1596) ishte një pasha i perandorisë osmane me prejardhje shqiptare. Si duket gjatë karrierës së tij ushtarake kishte shërbyer në Kosovë dhe aty ka vënë themelet e qytetit Kaçaniku duke ndërtuar një xhami (e cila edhe sot ekziston), një imaret (kuzhinë publike), një shkollë në afërsi të xhamisë, dy hane (bujtina), një hamam (banjë publike), kalanë dhe disa mullinj mbi lumin Lepenc.