Kraleva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një hapësirë përballë ndërtesës së muzeut lokal në qytetin e Kraljevës, Serbi.

Kraljeva (Serbisht cirilik: Краљево Kraljevo) është një qytet dhe qendër administrative e rrethit të RashkësSerbinë qendrore.

Ndodhet në bashkimin e Moravës Perëndimore dhe Ibrit, në rajonin gjeografik të Šumadijas, midis maleve të Kotlenikut në veri dhe Stolovit në jug.

Në vitin 2011 zona urbane e qytetit ka një popullsi prej 68.749 banorë, ndërsa zona administrative e qytetit ka 125.488 banorë. Me një sipërfaqe prej 1530 km², është komuna më e madhe (pas Beogradit) në Serbi për nga sipërfaqja.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]