Krampusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilustrim i viteve 1900 i Shën Nikollës dhe Krampusit duke vizituar një fëmijë

Krampusi (Kram-PU-si) është një figurë antropomorfe me brirë në folklorin Alpin Qendror dhe Lindor të Evropës, i cili, gjatë sezonit të Ardhjes, tremb fëmijët që janë sjellë keq. Duke ndihmuar Shën Nikollën, ose Babadimrin, dyshja vizitojnë fëmijët natën e 5 dhjetorit, me Shën Nikollën që i shpërblen fëmijët e sjellshëm me dhurata si portokall, fruta të thata, arra dhe çokollatë, ndërsa ata që sillen keq marrin vetëm ndëshkime nga Krampusi me shufra thupër. [1] [2]

Origjina e figurës është e paqartë; disa folkloristë dhe antropologë kanë supozuar se mund të ketë origjinë parakristiane. [3] Në parada tradicionale dhe në ngjarje të tilla si Krampuslauf (shqip: Krampus vrapo), të rinj të veshur si Krampusi përpiqen të trembin audiencën me veprimet e tyre. [4] Ngjarje të tilla ndodhin çdo vit në shumicën e qyteteve alpine. [5] Krampusi është paraqitur në kartolinat përshëndetëse të festave të quajtura Krampuskarten.

Figura është importuar në kulturën popullore amerikane dhe është shfaqur në filma, TV dhe video lojëra.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krampus mendohet se vjen nga Bavarian, që do të thotë "i vdekur", "i kalbur" ose nga gjermanisht: kramp/krampen, që do të thotë "kthetra". [6] [7] [8] Krampus konsiderohet të jetë një përbindësh gjysmë dhie, gjysmë demon në disa legjenda. Roli i tij është të ndëshkojë fëmijët e këqij ose t'i trembë ata që të jenë të mirë. [9] [10]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një person i veshur si Krampus në Kalimin Morzger, Salcburg, Austri

Historia e figurës së Krampusit është teorizuar se shtrihet në traditat alpine parakristiane, [3] [8] me festime që përfshijnë Krampusin që datojnë në shekullin VI ose VII pas Krishtit, [8] edhe pse nuk ka burime të shkruara para fundi i shekullit të 16-të. [11]

Duke diskutuar vëzhgimet e tij në 1975 ndërsa ishte në Irdning, një qytet i vogël në Stiria, antropologu John J. Honigmann shkroi se:

Festivali i Shën Nikollës që po përshkruajmë përfshin elementë kulturorë të shpërndarë gjerësisht në Evropë, në disa raste që kthehen në kohët parakristiane. Vetë Nikolla u bë i njohur në Gjermani rreth shekullit të njëmbëdhjetë. Festa kushtuar këtij mbrojtësi të fëmijëve është vetëm një rast dimëror në të cilin fëmijët janë objekt i një vëmendjeje të veçantë, të tjera janë Martinmas, Festa e të Pafajshmëve dhe Viti i Ri. Djajtë e maskuar që veprojnë në mënyrë të zhurmshme dhe bëjnë bezdi për veten e tyre janë të njohur në Gjermani të paktën që nga shekulli i gjashtëmbëdhjetë, ndërsa djajtë e maskuar me kafshë që kombinojnë të tmerrshme-komike (schauriglustig) antikët u shfaqën në shfaqjet kishtare mesjetare. Një literaturë e madhe, pjesa më e madhe e saj nga folkloristët evropianë, bazohet në këto tema. ... Austriakët në komunitetin që studiuam janë mjaft të vetëdijshëm për elementët "paganë" që përzihen me elementë të krishterë në zakonet e Shën Nikollës dhe në ceremonitë e tjera tradicionale të dimrit. Ata besojnë se Krampus rrjedh nga një mbinatyror pagan i cili ishte asimiluar me djallin e krishterë. [12]

Shifrat e Krampusit vazhduan dhe në shekullin XVII, Krampusi ishte përfshirë në festimet e dimrit të krishterë duke çiftuar Krampusin me Shën Nikollën. [13]

Historia moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas zgjedhjeve të vitit 1932 në Austri, tradita e Krampusit u ndalua nga regjimi i Dollfuss [14] nën Frontin klerikal fashist të Atdheut (Vaterländische Front) dhe Partia Socialiste Kristiane.

Në vitet 1950, qeveria shpërndau pamflete me titull "Krampus është një njeri i keq" nga frika se takimet me Krampus mund të dëmtojnë shëndetin mendor të fëmijëve. [15] Nga fundi i shekullit, një ringjallje popullore e festimeve të Krampus ndodhi dhe vazhdon edhe sot. [16]

Tradita e Krampusit po ringjallet edhe në Bavari, së bashku me traditën artistike lokale të maskave prej druri të gdhendura me dorë. [17] [18] Në vitin 2019 pati raportime për sjellje të dehur ose të çrregullt nga Krampuse të maskuar në disa qytete austriake. [19]

Pamja e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kartolinë përshëndetëse e viteve 1900 ku lexohet "Përshëndetje nga Krampusi!"

Edhe pse Krampusi shfaqet në shumë variacione, shumica kanë disa karakteristika të përbashkëta fizike. Ai është me flokë, zakonisht kafe ose i zi, dhe ka thundrat dhe brirët e një dhie të ndarë. Gjuha e tij e gjatë dhe e mprehtë i bie jashtë, [20] [21] dhe ai ka fantazma.

Krampusi mban zinxhirë, që mendohet se simbolizojnë lidhjen e Djallit nga Kisha e Krishterë. Ai i përplas zinxhirët për efekt dramatik. Zinxhirët ndonjëherë shoqërohen me kambana të madhësive të ndryshme. [22] Me origjinë më pagane është Rute, një tufë me degë thupërje që Krampusi mbart dhe me të cilat herë pas here përkëdhel fëmijët. [20] Rute mund të ketë pasur rëndësi në ritet e fillimit pagan para-kristiane. [20] Degët e thuprës zëvendësohen me kamxhik në disa paraqitje. Ndonjëherë Krampus shfaqet me një thes ose një shportë të lidhur në shpinë; kjo është për t'i larguar fëmijët e këqij për t'u mbytur, ngrënë ose transportuar në Ferr . Disa nga versionet e vjetra përmendin fëmijët e prapë që futen në çantë dhe merren me vete. [20] Kjo cilësi mund të gjendet tek shokët e tjerë të Shën Nikollës si Zwarte Piet. [23]

Krampusnacht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa e Shën Nikollës festohet në disa pjesë të Evropës më 6 dhjetor. [24] Në mbrëmjen e mëparshme të 5 dhjetorit, Nata e Krampusit ose Krampusnacht, djalli i keq me flokë shfaqet në rrugë. Herë duke e shoqëruar Shën Nikollën dhe herë i vetëm, Krampusi viziton shtëpitë dhe bizneset. [20] Shenjtori zakonisht shfaqet me veshjet e ritit lindor të një peshkopi dhe ai mban një shkop ceremonial të artë. Ndryshe nga versionet amerikano-veriore të Babadimrit, në këto festime Shën Nikolla merret vetëm me fëmijët e mirë, ndërsa Krampusi është përgjegjës për të këqijat. Nicholas shpërndan dhurata, ndërsa Krampus furnizon qymyr dhe Rute. [25]

Një lojë sezonale që u përhap në të gjithë rajonet alpine njihej si Nikolausspiel [de] ("Nikolla Luan"). Frymëzuar nga shfaqjet e Parajsës, [citim i nevojshëm] që fokusohej në takimin e Adamit dhe Evës me një tundues, drama e Nikollës paraqiste konkurrencë për shpirtrat njerëzorë dhe luante në çështjen e moralit. Në këto shfaqje të Nikollës, Shën Nikolla do t'i shpërblente fëmijët për përpjekjet akademike dhe jo për sjelljen e mirë. [26] Kjo është një temë që u rrit në rajonet alpine ku Kisha Katolike Romake kishte ndikim të rëndësishëm.

Perchtenlauf dhe Krampuslauf[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kishte tashmë tradita pagane të vendosura në rajonet alpine që u ndërthurën me katolicizmin. Njerëzit do të maskoheshin si një figurë djallëzore e njohur si Percht, një dhi humanoid me dy këmbë me një qafë si gjirafë, e veshur me gëzof kafshësh. [26] Njerëzit mbanin kostume dhe marshonin në procesione të njohura si Perchtenlaufen, të cilat konsiderohen si një formë e mëparshme e vrapimeve Krampus. Perchtenlaufen u panë me dyshim nga Kisha Katolike dhe u ndaluan nga disa autoritete civile. Për shkak të popullatës së rrallë dhe mjediseve të ashpra brenda rajonit alpin, ndalimi nuk ishte efektiv ose zbatohej lehtësisht, duke e bërë ndalimin të padobishëm. Përfundimisht Perchtenlauf, i frymëzuar nga dramat e Nikollës, prezantoi Shën Nikollën dhe grupin e tij të moralit të mirë. Percht u shndërrua në atë që tani njihet si Krampusi dhe u bë për t'iu nënshtruar testamentit të Shën Nikollës. [26]

Është e zakonshme të ofrohet një schnapps Krampusi, një raki frutash të forta të distiluara. [20] Këto drejtime mund të përfshijnë Perchten, në mënyrë të ngjashme shpirtrat e egër pagane të folklorit gjermanik dhe nganjëherë femra në përfaqësim, megjithëse Perchten janë të lidhura siç duhet me periudhën ndërmjet solsticit dimëror dhe 6 janarit.

Krampuskarten[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evropianët kanë shkëmbyer kartolina urimi me Krampus që nga shekulli i 19-të. [27] Ndonjëherë prezantohet me Gruß vom Krampus (Përshëndetje nga Krampusi), kartat zakonisht kanë rima dhe poezi humoristike. Krampusi shpesh paraqitet duke u kërcënuar mbi fëmijët. Ai gjithashtu tregohet se ka një këmbë njeriu dhe një thundër të ndarë. Në disa, Krampus ka ngjyrime seksuale; ai është fotografuar duke ndjekur gra të rreme. [28] Me kalimin e kohës, përfaqësimi i Krampus në karta ka ndryshuar; Versionet e vjetra kanë një Krampus më të frikshëm, ndërsa versionet moderne kanë një krijesë më të lezetshme, më të ngjashme me Kupidin[citim i nevojshëm] Krampus ka zbukuruar gjithashtu kartolina dhe kontejnerë karamele. [29]

Variacion rajonal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krampus shfaqet në folklorin e Austrisë, Bavarisë, Bosnjë dhe Hercegovinës, Kroacisë, Republikës Çeke, Hungarisë, Rumanisë, Italisë Veriore (Provinca Autonome e Trentos dhe Tirolit Jugor), Sllovakisë dhe Sllovenisë. [30]

Stiria, Rute u prezantohet nga Krampusi familjeve. Degët janë lyer me ar dhe shfaqen gjatë gjithë vitit në shtëpi - një kujtesë për çdo fëmijë që ka harruar përkohësisht Krampusi. Në fshatrat më të vegjël, më të izoluar, figura ka shoqërues të tjerë bishë, si figurat e "njeriut të egër" me brirë, dhe Shën Nikolla nuk shihet askund. Këta shokë Stirian të Krampusit quhen Schabmänner ose Rauhen. [20]

Një version i zbutur i Krampus është pjesë e tregjeve të njohura të Krishtlindjeve në qendrat urbane austriake si Salzburgu . Në këto interpretime më miqësore për turistët, Krampus është më shumë humor se sa i frikshëm. [31]

Dallas Krampus Society Walk, 2016

Festimet e Krampus në Amerikën e Veriut janë një fenomen në rritje. [32]

Shifra të ngjashme janë regjistruar në zonat fqinje. Strohbart në Bavari, Klaubauf(mann) në Austri dhe Bavari, ndërsa Bartl ose Bartel, Niglobartl, dhe Wubartl përdoren në pjesën jugore të vendit. Emra të tjerë përfshijnë Barrel ose Bartholomeus (Stiria), Schmutzli (Zvicra gjermanishtfolëse), Pöpel ose Hüllepöpel (Würzburg), Zember (Cheb), Belzmärtem dhe Pelzmärtel (Swabia dhe Frankonia). Në shumicën e pjesëve të Sllovenisë, kultura e së cilës u ndikua shumë nga kultura austriake, Krampusi quhet parkelj dhe është një nga shoqëruesit e Miklavz, forma sllovene e Shën Nikollës. [20] [33]

Në shumë pjesë të Bosnje-Hercegovinës dhe Kroacisë, Krampusi përshkruhet si një djall që mban një thes prej pëlhure rreth belit dhe zinxhirë rreth qafës, kyçeve të këmbës dhe kyçeve të dorës. Si pjesë e një tradite, kur një fëmijë merr një dhuratë nga Shën Nikolla, atij i jepet një degë e artë për të përfaqësuar veprat e tij të mira gjatë gjithë vitit; megjithatë, nëse fëmija është sjellë keq, Krampus do t'i marrë dhuratat për vete dhe do të lërë vetëm një degë argjendi për të përfaqësuar veprimet e këqija të fëmijës. [34] [35] [36] [37]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteri i Krampusit është importuar dhe modifikuar për media të ndryshme të [38] Veriut, [39] duke përfshirë shtypin [27] (p.sh. The Yule Lord, një roman i vitit 2012 nga Gerald Brom [40]); Krampus, një seri komike nga Image Comics në 2013 e krijuar nga Dean Kotz dhe Brian Joines, televizion – të dyja aksione të drejtpërdrejta ("A Krampus Carol", një episod i vitit 2012 i The League [39]) dhe animacion ("A Very Venture Christmas", një episod i vitit 2004 i The Venture Bros., [41] "Minstrel Krampus", një episod i vitit 2013 i American Dad! [42] - video lojëra (CarnEvil, një lojë arcade 1998, [43] Lidhja e Isaac: Rilindja, një Lojë video 2014 [44]), dhe film (Krampus, një film horror komedi Krishtlindjesh i vitit 2015 nga Universal Pictures [45]).

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo vit ka debate gjatë vrapimeve të Krampusit. Herë pas here spektatorët hakmerren për kamxhik dhe sulmojnë Krampusët. Në vitin 2013, pas disa vrapimeve të Krampusit në Tirolin Lindor, gjithsej tetë persona të lënduar (kryesisht me kocka të thyera) u pranuan në spitalin e qarkut Lienz dhe mbi 60 pacientë të tjerë u trajtuan në baza ambulatore. [46]

Biologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protomelas krampus, peshku aktinopterigjik i ujërave të ëmbla, është emëruar pas Krampusit. [47]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Magazine, Smithsonian; Billock, Jennifer. "The Origin of Krampus, Europe's Evil Twist on Santa". Smithsonian Magazine (në anglisht). Marrë më 2023-12-04.
 2. ^ "Krampus | Definition, History, & Facts | Britannica". www.britannica.com (në anglisht). 2023-10-20. Marrë më 2023-12-04.
 3. ^ a b Forcher, Michael; Peterlini, Hans Karl (2010). Südtirol in Geschichte und Gegenwart [South Tyrol past and present] (në gjermanisht). Haymon Verlag. fq. 399.
 4. ^ "What is the Karmpuslauf?". Travel Dudes. 16 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Crimmins, Peter (15 dhjetor 2011). "Horror For The Holidays: Meet The Anti-Santa". NPR. Marrë më 25 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Novak, Laura (dhjetor 2008). "Arrivano I Krampus: Un Inno Alla Mostruosità" [The Krampus arrive: A Hymn to Monstrosity]. Instoria (në italisht).
 7. ^ ["I Krampus" [The Krampus]. Friulani.net (në italisht). 28 tetor 2011.
 8. ^ a b c Muckerman, Anna (8 dhjetor 2018). "The man behind the Krampus mask". BBC. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "St. Nicholas Day in Switzerland & Central Europe". iFolor. 6 tetor 2018. Marrë më 28 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Santa Claus Day in Hungary: Have You Been Naughty or Nice?". Hungarian Pod 101. 6 nëntor 2020. Marrë më 28 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Schubladen, Hans (1983–1984). "Zur Geschichte von Perchtenbräuchen im Berchtesgadener Land, in Tirol und Salzburg vom 16. bis zum 19. Jahrhundert. Grundlagen zur Analyse heutigen Traditionsverständnisses" [On the history of Perchten customs in the Berchtesgadener Land, in Tyrol and Salzburg from the 16th to the 19th century. Basics for the analysis of today's understanding of tradition]. Bayerische Hefte für Volkskunde (në gjermanisht): 1–29.
 12. ^ Honigmann, John J. (vjeshtë 1977). "The Masked Face". Ethos. 5 (3): 263–80. doi:10.1525/eth.1977.5.3.02a00020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Run, Kris Kringle, Krampus is Coming!". Der Spiegel Online. 2 dhjetor 2008. Marrë më 17 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Krampus disliked in Fascist Austria; Genial Black and Red Devil, Symbol of Christmas Fun, Is Frowned Upon". The New York Times. 23 dhjetor 1934. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Throw Out Krampus". Time. 7 dhjetor 1953. fq. 41. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2008. Marrë më 18 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Silver, Marc (30 nëntor 2009). "Merry Krampus?". NGM Blog Central. National Geographic Society. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2010. Marrë më 17 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Olsen, Erik (21 dhjetor 2014). "In Bavaria, Krampus Catches the Naughty". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Alexandra, Zawadil (6 dhjetor 2006). "Santa's evil sidekick? Who knew?". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Oltermann, Philip (8 dhjetor 2019). "Austria struggles with marauding Krampus demons gone rogue: Police record rising violence and drunkenness in relation to traditional folkloric festivities". The Guardian. Marrë më 8 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ a b c d e f g h Bruce, Maurice (mars 1958). "The Krampus in Styria". Folklore. 69 (1): 44–47. doi:10.1080/0015587X.1958.9717121. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Zeller, Tom (24 dhjetor 2000). "Have a Very Scary Christmas". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Gatzke, Gretchen (1 dhjetor 2009). "Krampus? Who's That?". The Vienna Review. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2020. Marrë më 17 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Davis, Robert (2004). Christian Slaves, Muslim Masters: White Slavery in the Mediterranean, the Barbary Coast, and Italy, 1500–1800. Palgrave Macmillan. ISBN 978-1403945518. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Horror for the Holidays: Meet the Anti Santa". NPR. National Public Radio. Marrë më 22 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Siefker, Phyllis (1997). Santa Claus, last of the Wild Men: the origins and evolution of Saint Nicholas. Jefferson, North Carolina: McFarland and Co. fq. 155–159. ISBN 978-0-7864-0246-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b c Ridenour 2016.
 27. ^ a b Little, Becky (5 dhjetor 2018). "Meet Krampus, the Christmas Devil Who Punishes Naughty Children: The Alpine legend is the original bad Santa". History. Marrë më 17 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Beauchamp, Monte (2004). The Devil in Design: The Krampus Postcards. Seattle, Washington: Fantagraphics. fq. 14–29, 32. ISBN 978-1-56097-542-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Apkarian-Russell, Pamela (2001). Postmarked yesteryear: art of the holiday postcard. Portland, Oregon: Collectors Press. fq. 136. ISBN 978-1-888054-54-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Williams, Victoria (2016). Celebrating Life Customs around the World: From Baby Showers to Funerals. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. fq. 222. ISBN 978-1-4408-3659-6 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Haid, Oliver (2006). "Christmas markets in the Tyrolean Alps: Representing regional traditions in a newly created world of Christmas". përmbledhur nga Picard, David; Robinson, Mike (red.). Festivals, tourism and social change: remaking worlds. Buffalo, New York: Channel View Publications. fq. 216–19. ISBN 978-1-84541-048-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Crimmins, Peter (10 dhjetor 2011). "Horror for the Holidays: Meet the Anti-Santa". National Public Radio. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Miles, Clement A. (1912). "VIII". Christmas in ritual and tradition: Christian and Pagan. Toronto: Bell and Cockburn. fq. 227–29. ISBN 978-0-665-81125-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Dobili ste šibu u čizmici? Evo tko je Krampus koji ju je ostavio" [Got a kick in the boot? This is who the Krampus who left her is]. Index.hr (në kroatisht). 6 dhjetor 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015.
 35. ^ "Sveti Nikola – Mikulaš" [Saint Nicholas - Mikulas]. www.hrvatskarijec.rs (në kroatisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015.
 36. ^ "Krampus nije baš tako loš kao što se čini, on samo opominje" [Krampus isn't as bad as he seems, he just warns]. www.24sata.hr (në kroatisht). 6 dhjetor 2014.
 37. ^ "FOTO: Sveti Nikola i Krampus stigli su morem i nagradili dobru djecu" [PHOTO: Saint Nicholas and Krampus arrived by sea and rewarded good children]. Liburnija.net (në kroatisht). 26 nëntor 2016. Marrë më 5 dhjetor 2016.
 38. ^ Hix, Lisa (11 dhjetor 2012). "You'd Better Watch Out: Krampus Is Coming to Town". Collectors Weekly. Marrë më 4 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ a b "Joines & Kotz's "Krampus!" Terrorizes Christmas at Image". Comic Book Resources. 19 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2021. Marrë më 21 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Hoffert, Barbara (3 maj 2012). "Fiction Previews, November 2012, Pt. 1: McCall Smith, Mayle, Munro, and More". Library Journal. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2017. Marrë më 21 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura natgeo
 42. ^ McFarland, Kevin (16 dhjetor 2013). "American Dad: "Minstrel Krampus"". The A.V. Club. Marrë më 5 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Reed, Ashley; Houghton, David (19 dhjetor 2014). "12 games where you beat the everloving cheer out of Santa Claus". GamesRadar. Marrë më 21 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Krampus – Binding of Isaac: Rebirth Wiki". 18 nëntor 2016. Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ McNary, Dave (4 dhjetor 2015). "Box Office: Christmas Horror-Comedy 'Krampus' Jingles its Way to $16 Million". Variety. Marrë më 14 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Mittermayr, Helmut (8 dhjetor 2013). "70 Verletzte bei Krampuslauf" [70 injured in Krampus run]. Tiroler Tageszeitung (në gjermanisht).
 47. ^ Dierickx K., Snoeks J. (2020). "Protomelas krampus, a new paedophagous cichlid from Lake Malawi (Teleostei, Cichlidae)". European Journal of Taxonomy (672). doi:10.5852/ejt.2020.672. Arkivuar nga origjinali më 2022-08-04. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)