Krateri Kaali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Krateri i parë nga lart
Krateri ka formë rrethore
Dolomite të anuara në muret e kraterit

Krateri Kaali është një krater meteoriti në ishullin SaaremaaEstoni. U formua rreth 4000 vjet më parë, megjithëse ka matje që tregojnë se është formuar në shekullin e 7 p.e.s.

Formimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Krateri u formua nga përplasja e një meteoriti me shpejtësi 10-20 km/s me një masë nga 20-80 ton metrikë. Meteoriti u copëtua në copa më të vogla në lartësinë 5-10 km mbi tokën, ku copa më e madhe formoi kraterin me diametër 110 m dhe thellësi 22 m. Tetë kratere të tjerë më të vegjël u formuan si pasojë e kësaj përplasjeje.

Pasojat[redakto | redakto tekstin burimor]

Në kohën e pëërplasjes, vendi ishte i mbuluar nga pyjet dhe kishte pak popullsi njerëzore. Përplasja pat një energji prej 80 TJ (20 kilotonë tritol) që është e përafërt me shpërthimin në Hiroshima. Ky shpërthim dogji pyjet në një rreze prej 6 km. [1]

Mitologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Krateri mbahej si vend i shenjtë, dhe konsiderohej si vendi ku "dielli shkoi për të pushuar".

Krateri


Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Koordinatat:58°22′22″ Veri 22°40′10″ Lindje 58.372778° Veri 22.669444° Lindje
Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>