Kreshnik Aliçkaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kreshnik Aliçkaj (lindur më 19 nëntor 1982) është një kompozitor shqiptar nga Kosova.

Jetëshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreshnik Aliçkaj është asistent në Fakultetin e Arteve, Universiteti i Prishtinës.[1] Ai ka kompozuar disa vepra të cilat janë interpretuar në Kosovë dhe Shqipëri, ndërsa së fundi një nga veprat premierë u interpretua më 3 shtator në Vatikan në shenjtërimin e Nënës Terezë.[2]Ai po ashtu këtë vit fitoi vendin e parë në garat ndërkombëtare Artiste en HerbeLuksemburg me veprën "Kuintet pianistik" ( e shkruar për 2 violina, violoncello dhe piano).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Personeli akademik - Kreshnik Aliçkaj". http://arte.uni-pr.edu/. Universiteti i Prishtinës "Hasan Prishtina" - Fakulteti i Arteve. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2016. Marrë më 4 shtator 2016. Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Vepra e kompozitorit Kreshnik Aliçkaj, premierë në Vatikan në shenjtërimin e Nënës Terezë". kultplus.com. kultplus.com. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)