Krijesa legjendare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Disa krijesa mitike nga Bilderbuch für Kinder (libër me figura për fëmijë) midis 1790 dhe 1822, nga Friedrich Justin Bertuch.

Një krijesë legjendare (gjithashtu krijesë mitike ose mitologjike) është një lloj entiteti imagjinar, zakonisht një hibrid, që nuk është provuar dhe që përshkruhet në folklor (duke përfshirë mitet dhe legjendat), por mund të paraqitet në tregimet historike përpara modernitetit.

epokën klasike, krijesa monstruoze si Ciklopët dhe Minotauri shfaqen në përralla heroike që protagonisti t'i shkatërrojë. Krijesa të tjera, si njëbrirëshi, u pretenduan në rrëfimet e historisë natyrore nga studiues të ndryshëm të antikitetit. Disa krijesa legjendare e kanë origjinën e tyre në mitologjinë tradicionale dhe besohej se ishin krijesa të vërteta, për shembull dragonjtë, grifinët dhe njëbrirëshit. Të tjerat bazoheshin në takime të vërteta, me origjinë nga rrëfimet e ngatërruara të tregimeve të udhëtarëve, si p.sh. Qengji perimesh i Tartarit, i cili supozohej se u rrit i lidhur me tokë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]