Kriptoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kriptoni është një element kimik me simbolin Kr dhe numrin atomik 36.Krypton (nga Greqishtja e Lashtë: κρυπτός, romanizuar: kryptos "i fshehuri") është një element kimik me simbolin Kr dhe me numrin atomik 36. isshtë një gaz fisnik pa ngjyrë, pa erë, pa shije që shfaqet në sasi gjurmë në atmosferë dhe është shpesh përdoret me gazra të tjerë të rrallë në llambat fluoreshente. Me përjashtime të rralla, kryptoni është kimikisht inert.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kriptoni – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale