Jump to content

Kroacia në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kroacia
Flag
Televizioni transmetuesHrvatska radiotelevizija
Paraqitjet
Paraqitjet28 (19 finale)
Paraqitja e parë1993
Rezultatet më të miraVendi i 4-t: 1996, 1999
Link
Faqja zyrtare: Kroacia në Eurovizion

Kroacia ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 28 herë që nga debutimi i saj në konkursin e vitit 1993. Hyrja e tyre që nga viti 1993, duke përjashtuar nga viti 2012 në 2018, është përzgjedhur në festivalin e popit Dora, një ngjarje e organizuar nga transmetuesi publik kombëtar Hrvatska radiotelevizija (HRT). Rezultati më i mirë i Kroacisë në garë është një përfundim në vendin e katërt më 1996 dhe 1999.

Kroacia arriti gjashtë rezultatet më të mira në dhjetë vjet, me Magazin dhe Lidija në vendin e gjashtë (1995), Maja Blagdan e katërta (1996), ish-anëtarja e Magazin, Danijela Martinović e pesta (1998), Doris Dragović (e cila ishte e 11-ta për Jugosllavinë më 1986 (1999), Goran Karan i nënti (2000), dhe Vanna i dhjeti (2001). Që atëherë, Kroacia nuk ka arritur të shkojë në dhjetëshen e parë.

Kroacia nuk arriti të shkonte në finale për katër vjet radhazi (20102013), përpara se të zgjidhte të mos merrte pjesë më 2014 dhe 2015.[1][2] Kroacia u kthye dhe arriti finalen si në 2016 ashtu edhe 2017, përpara se të dështonte përsëri në finale për katër gara radhazi (2018-2022). Kjo seri e moskualifikimeve u ndërpre më 2023, kur Kroacia kaloi në finale. Në total, Kroacia nuk ka arritur të shkojë në finale në 9 nga 14 garat e fundit ku ka marrë pjesë.

  1. ^ Jiandani, Sanjay (19 shtator 2013). "Croatia: HRT will not participate in Eurovision 2014". esctoday.com (në anglisht). ESCToday. Marrë më 19 shtator 2013.
  2. ^ Jiandani, Sanjay (26 shtator 2014). "Croatia: HRT will not participate Eurovision 2015". esctoday.com (në anglisht). ESCToday. Marrë më 26 shtator 2014.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]