Jump to content

Kroatët e Bosnjës dhe Hercegovinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kurorëzimi i mbretit Tomislav, pikturuar nga Oton Iveković.

Kroatët e Bosnjës dhe Hercegovinës (Kroatisht: Hrvati Bosne i Hercegovine), të referuar shpesh si kroatë boshnjakë (bosanski Hrvati) ose kroatët hercegovinë (hercegovački Hrvati), janë vendas dhe grupi i 3-të etnik më i populluar në Bosnje dhe Hercegovinë, pas boshnjakëve dhe serbëve, dhe janë një nga kombet konstituive të Bosnjë-Hercegovinës.[1] Kroatët e Bosnjë-Hercegovinës kanë dhënë kontribut të rëndësishëm në kulturën e Bosnje-Hercegovinës. Shumica e kroatëve e deklarojnë veten katolikë dhe folës të gjuhës kroate.

Nga shekulli i 15-të deri në shekullin e 19-të, katolikëtBosnjë-Hercegovinën Osmane u persekutuan shpesh nga Perandoria Osmane, duke bërë që shumë prej tyre të largoheshin nga zona. Në shekullin e 20-të, trazirat politike dhe kushtet e këqija ekonomike shkaktuan më shumë emigrim. Spastrimi etnik brenda Bosnje dhe Hercegovinës në vitet 1990 i detyroi kroatët të shkonin në pjesë të ndryshme të Bosnje dhe Hercegovinës, pavarësisht se kishin jetuar në rajone të shumta përpara Luftës së Bosnjës. Regjistrimi i popullsisë i vitit 2013 në Bosnje dhe Hercegovinë regjistroi 544,780 banorë të regjistruar me përkatësi etnike kroate.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Constitution of Bosnia and Herzegovina" (PDF). Constitutional Court of Bosnia and Herzegovina. Marrë më 30 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "POPIS STANOVNIŠTVA, DOMAĆINSTAVA I STANOVA U BOSNI I HERCEGOVINI, 2013. REZULTATI POPISA" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2017-12-24. Marrë më 2016-06-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)