Krusheva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Krusheva
Qytet
noform
Vendndodhja
Krusheva (Republika e Maqedonisë)
Krusheva
Koordinatat:41°22′08.03″ Veri 21°14′55.68″ Lindje 41.3689, 21.248841°22′08.03″ Veri 21°14′55.68″ Lindje 41.3689, 21.2488
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Lartësia 1,350 m m (m.n.d.)
Targa BT
Demografia
Popullsia 5330 banorë

Krusheva është qytet në qendër të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Krusheva ndodhet në veri të Manastirit. Ky qytet ka lartësinë më të madhe mbidetare në Republikën e Maqedonisë - rreth 1350 m.Është qytet dhe qendër komunale e Komunës së Krushevës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti është i banur me shumicë popullatë Sllavo-maqedonase si dhe me Vllehë,ndersa është i rrethuar me fshatra shqiptare të kësaj Komune.Sipas vitit 2002 ka 5330 banorë.

Tabela e Popullsisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombësia Banorë  %
Maqedonas 4273 80.16 %
Vllehë 1020 19.13 %
Të tjerë 37 0.7 %

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]