Krusheva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Krusheva
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
5330 (2002) banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Krusheva është qytet në veri të Manastirit. Ky qytet ka lartësinë më të madhe mbidetare në Republikën e Maqedonisë - rreth 1350 m.Është qytet dhe qendër komunale e Komunës së Krushevës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti është i banur me shumicë popullatë Sllavo-maqedonase si dhe me Vllehë,ndersa është i rrethuar me fshatra shqiptare të kësaj Komune.Sipas vitit 2002 ka 5330 banorë.

Tabela e Popullsisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombësia Banorë  %
Maqedonas 4273 80.16 %
Vllehë 1020 19.13 %
Të tjerë 37 0.7 %

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]