Jump to content

Kryeministri i Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kryeministri i Malit të Zi
Предсједник Владе Црне Горе
Në detyrë
Dritan Abazoviq

që nga 28 prill 2022
EmëruesKuvendi i Malit të Zi
Kohëzgjatja e detyrësS'ka kufizim
Mbajtësi inauguruesBožo Petrović-Njegoš
Themelimi20 mars 1879
Pagesa1130 euro vjetor[1]
Faqja zyrtarewww.gov.me

Kryeministri i Malit të Zi (Malazisht: Премијер/Премијерка Црне Горе, romanizuar: Premijer/Premijerka Crne Gore), zyrtarisht Presidenti i Qeverisë së Malit të Zi (malazisht: Предсједник/Предсједница Владе Црне Горе, romanizuar: Predsjednik Crneaoredelas) , është kreu i qeverisëMalit të Zi. Roli i kryeministrit është të drejtojë punën e qeverisë dhe të paraqesë në Kuvend programin e qeverisë, i cili përfshin listën e ministrave të propozuar. Dorëheqja e kryeministrit do të shkaktonte shpërbërjen e qeverisë së tij.

Kryeministri i tanishëm Dritan Abazoviq, udhëheqësi i partisë politike qytetare Veprimi i Bashkuar për Reformën, u miratua nga Kuvendi i Malit të Zi më 28 prill 2022, pas formimit të qeverisë së 43-të të Malit të Zi në Cetinje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria e parë moderne malazeze u krijua më 20 mars 1879, gjatë Principatës së Malit të Zi. Titulli i kreut të qeverisë ishte President i Këshillit Ministror (Предсједник Министарског савјета).

Më 28 gusht 1910, Mali i Zi u shpall mbretëri. Si gjatë principatës dhe mbretërisë, posti nuk kishte asnjë rëndësi apo ndikim të madh, por varej vetëm nga vullneti i sovranit Nikolla I. Pas kapitullimit të Malit të Zi ndaj Fuqive Qendrore më 15 janar 1916, gjatë Luftës së Parë Botërore, qeveria shkoi në mërgim dhe qëndroi jashtë vendit derisa pushoi së ekzistuari. Pas vendimit të Kuvendit të Podgoricës, më 26 nëntor 1918, për bashkimin e Malit të Zi me Serbinë dhe formimit të mëvonshëm të Mbretërisë së Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve, Stojan Protiq u bë kryeministër i Mbretërisë së sapoformuar më 20 dhjetor 1918. Mbreti i rrëzuar Nikolla I vazhdoi të emëronte kryeministrat e Malit të Zi në mërgim deri në vdekjen e tij më 1921. Qeveria e Malit të Zi në mërgim pushoi së ekzistuari menjëherë më pas, në vitin 1922.

Nën regjimin komunist, Mali i Zi fitoi qeverinë e tij më 7 mars 1945. Atë ditë, në qeverinë e Jugosllavisë u krijua një ministri për Malin e Zi (si për të gjitha pesë republikat e tjera), me një ministër për Malin e Zi të ngarkuar për krijimin e qeverisë së parë së vërtetë të Malit të Zi të pasluftës, e cila u zhvillua më 17 prill 1945. Qeveritë drejtoheshin nga një kryeministër deri më 4 shkurt 1953, nga një president i Këshillit Ekzekutiv deri më 15 janar 1991 dhe përsëri nga një kryeministër që atëherë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tota, Elton (26 dhjetor 2017). "Kosovo's PM is the highest paid in the region" (në anglisht). Independent Balkan News Agency. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2018. Marrë më 4 maj 2022.