Kryeqendra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kryeqendra është qendra kryesore administrative e një krahine a e një rrethi, ku ndodhen organet e pushtetit shtetëror që e drejtojnë atë dhe institucionet kryesore të arsimit e të kulturës. Mund të jetë gjithashtu qendra kryesore në një fushë të caktuar të veprimtarisë (të prodhimit, të shkencës, të arsimit etj.).[1]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ FJALOR I GJUHËS SË SOTME SHQIPE - E hapur me 27 nëntor 2011