Krysondy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Krysondi (greqishtja e lashtë: Χρυσονδύων[1]) ishte një qytet i lashtë në rajonin jugor ilirDasaretisë i përmendur nga Polibi në shekullin II para Krishtit në tregimet e Luftërave Ilire dhe Luftërave Maqedonase. [2] [3] [4] Vendndodhja e qytetit antik ende nuk dihet. [3] Ndoshta ndodhej midis Lychnidus dhe Antipatrea . [5]

Së bashku me Antipatrean, Gertous dhe Creonion, Krysondy ishte një nga qytetet Dasaretase (i përshkruar gjithashtu si kastella ) rreth të cilit luftuan dinastit ilir Skerdilaidas dhe mbreti maqedonas Filipi V në 217 para Krishtit. [4] Vendbanimi i Chrysondyon me sa duket ishte i rrethuar me mure. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Cabanes, Pierre (1988). Les illyriens de Bardulis à Genthios (IVe–IIe siècles avant J.-C.) [The Illyrians from Bardylis to Gentius (4th – 2nd century BC)] (në frëngjisht). Paris: SEDES. ISBN 2718138416.
  • Hammond, Nicholas Geoffrey Lemprière (1967). Epirus: The Geography, the Ancient Remains, the History and the Topography of Epirus and Adjacent Areas. Oxford: The Clarendon Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Mesihović, Salmedin; Šačić, Amra (2015). Historija Ilira [History of Illyrians] (në boshnjakisht). Sarajevo: Univerzitet u Sarajevu [University of Sarajevo]. ISBN 978-9958-600-65-4.
  • Morton, Jacob Nathan (2017). "Shifting Landscapes, Policies, And Morals: A Topographically Driven Analysis Of The Roman Wars In Greece From 200 Bc To 168 Bc". Publicly Accessible Penn Dissertations. University of Pennsylvania. 2484. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Šašel Kos, Marjeta (1997). "Dassaretia". përmbledhur nga Hubert, Cancik; Schneider, Helmuth (red.). Der neue Pauly: Enzyklopädie der Antike. Altertum : Cl-Epi. Vëll. 3. Metzler. ISBN 9783476014733. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Polybius. The Histories, 5.108.2: "ῆς δὲ Δασσαρήτιδος προσηγμένον πόλεις, τὰς μὲν φόβῳ, τὰς δ’ ἐπαγγελίαις, Ἀντιπάτρειαν, Χρυσονδύωνα, Γερτοῦντα, πολλὴν δὲ καὶ τῆς συνορούσης τούτοις Μακεδονίας"
  2. ^ Mesihović & Šačić 2015
  3. ^ a b Cabanes 1988
  4. ^ a b c Morton 2017
  5. ^ Hammond 1967