Kubla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Kubla
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Actinopterygii
Rendi: Clupeiformes
Familja: Clupeidae
Gjinia: Alosa
Lloji:
A. fallax
Emri binomial
Alosa fallax

Kubla ose lloca (lat. Alosa fallax) është lloj peshku migrator i familjes Clupeidae.[1][2][3] Gjendet në pjesën lindore të Oqeanit Atlantik dhe në Detin Mesdhe, dhe jeton në det, por migron në ujëra të ëmbla për shumim.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Freyhof; Kottelat (2008). "Alosa fallax (errata version published in 2020)". The IUCN Red List of Threatened Species 2008 (në anglisht). Marrë më 5 prill 2023.
  2. ^ "QBZ - Qendra e Botimeve Zyrtare". qbz.gov.al. Marrë më 2023-04-05.
  3. ^ "Alosa alosa and alosa fallax spp.: literature review and bibliography" (PDF). GOV.UK (në anglisht). Marrë më 2023-04-05.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]