Kuhmo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kuhmo
Kuhmon kaupunki
Qytet
noform
Objekti i bashkisë
Stema_figura
Vendndodhja
Kuhmo is located in Finlanda
Kuhmo
Kuhmo

Koordinatat: 64°7.5′V 29°31′L / 64.1250°V 29.517°L / 64.1250; 29.517

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kainuu
Kryetari i komunës Eila Valtanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,456.82 [1] km2
Popullsia 8,934 [2] banorë
Dendësia 1.86 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kuhmo.fi

Kuhmo (finlandisht: Kuhmon kaupunki; Rusisht: Кухмо), është një qytezë dhe komunëFinlandë. Është e vendosur në pjesën juglindore të rajonit Kainuu.

Komuna ka një popullsi prej 8,934 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5,456.82 kilometra katrorë (2,106.89 sq mi) prej të cilave 649.97 km2 (250.95 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 1.86 banorë për kilometër katrorë (4.8/sq mi). Ka një kufi të gjatë 120 kilometra (75 mi) me Rusinë.

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 3 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]