Kulloshtra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kulloshtra dhe qumështi

Kulloshtra ose qumështi i parë pas lindjes, është një lloj i qumështit të prodhuar nga gjëndrat qumështore të gjitarëve (duke përfshirë edhe njerëzitë) gjatë shtatzënisë. Shumica e specieve gjenerojnë kulloshtër vetëm para lindjes. Kulloshtra përmban antitrupa të cilët janë shumë të rëndësishëm në mbrojtjen e të porsalindurit kundër sëmundjeve. Në përgjithësi përqendrimi i proteinave në kulloshtër është dukshëm më i lartë se sa në qumësht. Përqendrimi i yndyrës është shumë më i lartë në kulloshtrën e disa specieve sesa në qumështin e tyre, p.sh. te delet dhe kuajt, por më i ulët në kulloshtër se sa në qumësht te disa specie tjera, p.sh. te devetë dhe njerëzit. Te derrat, përqendrimi i yndyrës në qumësht në 48 deri në 72 orët e para pas lindjes, mund të jetë më i lartë se në kulloshtër ose në qumështin e periudhës së fundit të laktacionit. Përqendrimi i yndyrës në kulloshtrën e gjedhëve është jashtëzakonisht i ndryshueshëm. [1] [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Blerina Bombaj:Kulloshtra, eliksiri i rinisë, shendeti.com.al, viz. 24.12.2017
  2. ^ Të ushqyerit e viçave me kulloshtër Arkivuar 7 janar 2020 tek Wayback Machine, Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës, viz. 24.12.2017
  3. ^ Gottstein, Michael. Colostrum is vital ingredient to keep newborn lambs alive. Irish Independent. 3 March 2009.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]