Jump to content

Kultura Arabe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bërja e qilimave arabë në Algjer, 1899.

Kultura arabe është kultura e arabëve, nga Oqeani Atlantik në perëndim në Detin Arabik në lindje, dhe nga Deti Mesdhe në veri deri në Bririn e Afrikës dhe Oqeanin Indian në juglindje. Fetë e ndryshme që arabët kanë adoptuar gjatë historisë së tyre dhe perandoritë dhe mbretëritë e ndryshme që kanë sunduar dhe kanë marrë drejtimin e qytetërimit arab kanë kontribuar në etnogjenezën dhe formimin e kulturës moderne arabe. Gjuha, letërsia, gastronomia, arti, arkitektura, muzika, spiritualiteti, filozofia dhe misticizmi janë të gjitha pjesë e trashëgimisë kulturore të arabëve.[1]

Bota arabe ndonjëherë ndahet në rajone të veçanta në varësi të kulturave, dialekteve dhe traditave të ndryshme duke përfshirë:

  1. ^ Doris, Behrens-Abouseif (1999-01-01). Beauty in Arabic culture. Markus Wiener Publishers. ISBN 978-1558761995. OCLC 40043536. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)