Kultura Islame

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kultura islame ose kultura myslimane i referohet praktikave kulturore historike që u zhvilluan midis popujve të ndryshëm që jetojnë në botën muslimane. Këto praktika, megjithëse jo gjithmonë me natyrë fetare, përgjithësisht ndikohen nga aspektet e Islamit, veçanërisht për shkak të fesë që shërben si një kanal efektiv për ndërthurjen e njerëzve me prejardhje të ndryshme etnike/kombëtare në një mënyrë që mundësoi ardhjen e kulturave të tyre. së bashku në bazë të një identiteti të përbashkët mysliman. Format më të hershme të kulturës myslimane, nga Kalifati Rashidun deri te Kalifati Umajad dhe Kalifati i hershëm Abasid, bazoheshin kryesisht në praktikat kulturore ekzistuese të arabëve, bizantinëve dhe persëve. Megjithatë, ndërsa perandoritë islame u zgjeruan me shpejtësi, kultura muslimane u ndikua më tej dhe u asimilua shumë nga kulturat iraniane, kaukaziane, turke, indiane, malajaze, somaleze, berbere dhe indoneziane.

Për shkak të një sërë faktorësh, ka ndryshime në zbatimin e besimeve islame në kultura dhe tradita të ndryshme.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Minds unmade". The Economist. 4 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)