Kultura e Butmirit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vazo e vjetër nga Butmiri

Kultura e Butmirit është e përhapur në zonën përreth rrjedhës së poshtme dhe të mesme të lumit Bosnja dhe paraqet njërën ndër grupet më të rëndësishme kulturore nga periudha e hershme neolitike në Europë. Besohet se grupi i Butmirit është formuar rreth vitit 5100. p.e.s. Kultura e Butmirit është e njohur më shumë për qeramikën e saj unike.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Butmir Culture". Sarajevo School of Science and Technology. 2006. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 shtator 2016.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)