Kungsholmen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kungholmen e vizatuar nga AO Mankell (1838-1885)

Kungsholmen është ishull në liqenin Mälaren në jug të Uppland, Suedi, ndodhet në qendrën e qytetit të Stokholmit, në veri të Riddarfjärden. Ishulli është i ndarë në pesë distrikte: Kungsholmen, Marleberg, Fredhäll, Kristineberg dhe Stadshagen.

Ishulli është i rrethuar nga Riddarfjärden, Mariebergsfjärden, Mariebergssundet, Essingefjärden, Tranebergssund, Ulvsundasjön, Karlbergskanalen, Karlbergssjön, Barnhusviken dhe Liqeni Klara. Në jug të Kungsholmen ndodhet ishujt Södermalm, Långholmen, dhe Lilla Essingen. Pika më e lartë e detit është 52 metra mbi nivelin e detit, Stadshagsplan. Më 31 dhjetor 2011, ishulli ka pasur 54,082 banorë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Folkmängd församlings- och stadsdelsvis den 31 dec 1995-2011. Stockholm". Komuna Stokholm. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2013. Marrë më 5 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)