Jump to content

Kupa e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kupa e Kosovës është tune i kupës kombëtare në futbollin e Kosovës. Turneu u themelua në vitin 1991 dhe organizohet nga Federata e Futbollit të Kosovës. KF Prishtina është mbajtës i tanishëm, i cili fitoi kupën e tyre të pestë kundër KF VëllaznimiKupën e Kosovës 2017-18 që u mbajt në Stadiumin Olimpik "Adem Jashari".

Finaleja e Kupës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Jugosllavisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vendosjes së UNMIK-ut

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shpalljes së pavarësisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[2]

Pas njohjes në UEFA

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performance by club

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Klubi Fitoret Sezonet e fituara
KF Prishtina 5 1993–94, 2005–06, 2012–13, 2015–16, 2017–18
KF Liria 3 1994–95, 2006–07, 2009–10
KF Besa 3 2004–05, 2010–11, 2016-17
KF Flamurtari 2 1992–93, 1995–96
KF Feronikeli 3 2013-14, 2014-15, 2019-20
KF Trepça 1 1991–92
KF 2 Korriku 1 1996–97
KF Gjilani 1 1999–00
KF Drita 1 2000–01
KF Besiana 1 2001–02
KF KEK 1 2002–03
KF Kosova Prishtinë 1 2003–04
KF Vëllaznimi 1 2007–08
KF Hysi 1 2008–09
KF Trepça'89 1 2011–12
  1. ^ Pandovski, Fatjon (12 qershor 2009). "Kosovo - List of Cup Winners". RSSF. Marrë më 2010-01-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Prishtina fiton Kupën, siguron Europa League". Gazeta Express. 28 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2016. Marrë më 11 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ http://www.ffk-kosova.com/federata/?p=19944[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2018. Marrë më 11 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)