Kupa e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kupa e Kosovës është tune i kupës kombëtare në futbollin e Kosovës. Turneu u themelua në vitin 1991 dhe organizohet nga Federata e Futbollit të Kosovës. KF Prishtina është mbajtës i tanishëm, i cili fitoi kupën e tyre të pestë kundër KF VëllaznimiKupën e Kosovës 2017-18 që u mbajt në Stadiumin Olimpik "Adem Jashari".

Finaleja e Kupës[redakto | përpunoni burim]

Gjatë Jugosllavisë[redakto | përpunoni burim]

Pas vendosjes së UNMIK-ut[redakto | përpunoni burim]

Pas shpalljes së pavarësisë[redakto | përpunoni burim]

[2]

Pas njohjes në UEFA[redakto | përpunoni burim]

Performance by club[redakto | përpunoni burim]

Klubi Fitoret Sezonet e fituara
KF Prishtina 5 1993–94, 2005–06, 2012–13, 2015–16, 2017–18
KF Liria 3 1994–95, 2006–07, 2009–10
KF Besa 3 2004–05, 2010–11, 2016-17
KF Flamurtari 2 1992–93, 1995–96
KF Feronikeli 2 2013-14, 2014-15
KF Trepça 1 1991–92
KF 2 Korriku 1 1996–97
KF Gjilani 1 1999–00
KF Drita 1 2000–01
KF Besiana 1 2001–02
KF KEK 1 2002–03
KF Kosova Prishtinë 1 2003–04
KF Vëllaznimi 1 2007–08
KF Hysi 1 2008–09
KF Trepça'89 1 2011–12

Referencat[redakto | përpunoni burim]