Jump to content

Kupa e Republikës 2000-01

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 2000-01.

Ky ishte edicioni i 49të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 26 gusht, 2000 me Turin e Parë dhe përfundoi në 26 maj, 2001 me ndeshjen Finale.

KS Teuta ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 2të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana[1].

Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 2001-02 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1999-00. Sezoni i rradhës: 2001-02.

Ndeshjet u luajtën në 26 gusht & 9 shtator, 2000.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Kastrioti 0 - 2 0 - 9 0 - 11 Tirana
Tepelena 0 - 2 1 - 5 1 - 7 Bylis
Naftëtari 0 - 5 1 - 8 1 - 13 Teuta
Burreli 1 - 3 1 - 2 2 - 5 Vllaznia
Erzeni 0 - 2 1 - 3 1 - 5 Lushnja
Butrinti 1 - 1 0 - 7 1 - 8 Luftëtari
Ilir Viking 0 - 5 1 - 4 1 - 9 Dinamo
Laci 0 - 3 0 - 6 0 - 9 Partizani
Korabi 1 - 1 0 - 4 1 - 5 Përparimi
Shkodra 1 - 5 2 - 5 3 - 10 Besëlidhja
Elbasani 2 - 0 2 - 2 4 - 2 Apolonia
Pogradeci 0 - 0 1 - 1 1 - 1 Besa
Gramozi 1 - 1 0 - 4 1 - 5 Skënderbeu
Albpetrol 0 - 2 0 - 2 0 - 4 Flamurtari
Sopoti 1 - 3 0 - 6 1 - 9 Shkumbini
Memaliaj 0 - 1 2 - 6 2 - 7 Tomori

Ndeshjet u luajtën në 19 & 27 janar, 2001.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Lushnja 0 - 0 1 - 0 1 - 0 Dinamo
Përparimi 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Skënderbeu
Pogradeci 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Teuta
Bylis 2 - 1 0 - 0 2 - 1 Partizani
Flamurtari 3 - 0 0 - 4 3 - 4 Tomori
Luftëtari 1 - 0 0 - 2(a) 1 - 2 Vllaznia
Elbasani 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Shkumbini
Besëlidhja 0 - 4 0 - 3 0 - 7 Tirana

Ndeshjet u luajtën në shkurt, 2001. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 4 - 1 3 - 2 7 - 3 KS Shkumbini
KS Teuta 5 - 2 1 - 2 6 - 4 KS Lushnja
KF Skënderbeu 3 - 2 1 - 3 4 - 5 KS Tomori
KS Vllaznia 3 - 0 0 - 2 3 - 2 KF Bylis

Ndeshjet u luajtën në prill, 2001. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 4 - 1 1 - 0 5 - 1 KS Tomori
KS Vllaznia 1 - 2 1 - 2 2 - 4 KS Teuta

Ndeshja u luajt në 26 maj, 2001. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
26 maj 2001, 19:00 Qemal Stafa 4000 KF Tirana 5 - 0 KS Teuta
  1. ^ "RSSSF". Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2012. Marrë më 2 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]