Kurthi i miut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kurth miu pranveror nga Victor.

Një kurth miu është një lloj i specializuar kurthi për kafshët i krijuar kryesisht për të kapur dhe, zakonisht, për të vrarë minjtë. Kurthet e miut zakonisht vendosen në një vend të brendshëm ku dyshohet se ka infektim të brejtësve. Kurthe më të mëdha janë krijuar për të kapur lloje të tjera kafshësh, si minjtë, ketrat, brejtësit e tjerë të vegjël ose kafshë të tjera.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]