Jump to content

Kushtetuta e Polonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kopje e Kushtetutës e nënshkruar nga kandidatët pas debatit të 2 korrikut, para zgjedhjeve presidenciale polake të vitit 2010, tani në ekspozitë në Sejm.

Kushtetuta e Republikës së Polonisë[1] (Polonisht: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ose Konstytucja RP) është ligji suprem i Republikës së Polonisë, e cila zakonisht quhet edhe Republika e Tretë Polake (III Rzeczpospolita) në kontrast me sistemet e mëparshme.

Kushtetuta e Polonisë, e cila është në fuqi, u ratifikua më 2 prill 1997. Kushtetuta zakonisht quhet edhe Kushtetuta e vitit 1997. Ai zëvendësoi Kushtetutën e Vogël të vitit 1992, versioni i fundit i ndryshuar i Kushtetutës së Republikës Popullore të Polonisë, i njohur nga dhjetori 1989 si Kushtetuta e Republikës së Polonisë. Ai u miratua nga Asambleja Kombëtare e Polonisë më 2 prill 1997, u miratua me një referendum kombëtar më 25 maj 1997, u shpall nga Presidenti i Republikës më 16 korrik 1997 dhe hyri në fuqi më 17 tetor 1997.

Polonia ka pasur shumë akte të mëparshme kushtetuese. Historikisht, më e rëndësishmja është Kushtetuta e 3 majit 1791.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r." isap.sejm.gov.pl. Marrë më 2020-11-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "History of the 3 May 1791 Polish Constitution". Polish Music Center (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-11-04.