Kuzgun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kuzgun
GjiniaDramë
Shkruar ngaBurcu Görgün Toptaş
Özlem Yılmaz
Regjia ngaBahadır İnce
LuajnëBarış Arduç
Burcu Biricik
Onur Saylak
Hatice Aslan
Ahsen Eroğlu
KompozitoriToygar Işıklı
ShtetiTurqia Turqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve2
Nr. i episodeve21
Prodhimi
ProdhuesitKerem Çatay
Pelin Diştaş
KinematografiaAras Demiray
Kohëzgjatja120 minuta
Kompania e prodhimitAy Yapım
Transmetimi
Transmetimi i parë13 shkurt 2019
Transmetimi origjinal16 tetor 2019
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Kuzgun është një serial turk me skenar të Burcu Görgün Toptaş dhe Özlem Yılmaz. Seriali u transmetua në Star TV më 13 shkurt 2019 dhe përfundoi më 16 tetor 2019.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuzgun është një djalë 8-vjeçar babai i të cilit është një polic i besueshëm. Ai ka një jetë të lumtur dhe modeste së bashku me prindërit, vëllezërit dhe motrat e tij. Në një natë kur babai i Kuzgunit, Jusufi dhe kolegu i tij Rëfati janë në një mision për ta kapur Sherefin, një baron i drogës. Sherefi i ofron ryshfet Jusufit, por nuk pranon, sidoqoftë Rifati pranon dhe e tradhëton kolegun e tij. Pas kësaj ai bëhet krahu i djathtë i Sherefit, ndërsa babai i Kuzgunit shkon në burg.

Banda e baronit kërkojnë një kasetë dhe shkojnë pas familjes së Jusufit. Ata marrin Kuzgunin, por ky i fundit arrin të ik nga ata. Ai nuk mund ta gjej familjen e tij në shtëpi dhe duhet t'i mbijetoj rrugëve.

20 vjet më vonë, Kuzguni është i gatshëm për të hakmarrur. Një njeri i zakonshëm e këshillon që Kuzguni t'i harroj të gjitha dhimbjet gjatë fëmijërisë. Megjithatë Kuzguni preferon të mos harroj dhe të transformoj veten në një shpatë të hakmarrjes.

Kuzguni bën një plan për të hyrë në bandën e Rëfatit dhe pas kësaj të bëhet njeriu më i fuqishëm në Stamboll. Për t'ia arritur qëllimit ai shkon pas vajzës së tij, Dila. Dila është një vajzë që jeton në Londër dhe punon si avokate. Ajo nuk pranon punën e babait të saj Rëfatit dhe vëllait të saj Aliut. Ajo din që pasuria e familjes së saj vie nga punë e paligjshme e babait të saj.

Për ta takuar Dilan, Kuzguni bëhet truproja e saj pa e zbuluar identitetin e tij dhe shpëton jetën e saj. Pas kësaj, ai fiton besimin e saj dhe me ndihmën e saj, ai fillon të punoj në bandën e Rëfatit.

Ndryshe nga historitë tjera të hakmarrjes, Kuzguni i tregon identitetin e tij qysh në takimin e parë. Ai qartazi tregon se ai ka duruar dhimbjet për 20 vjet dhe tani dëshiron pjesën e tij dhe babait në punën e drogës.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodi
Barış Arduç Kuzgun Xhebexhi 1-21
Burcu Biricik Dila Bilgin/Xhebexhi 1-21
Hatice Aslan Merjem Xhebexhi 1-21
Ahsen Eroğlu Kumru Xhebexhi 1-21
Caner Şahin Kartal Xhebexhi 1-21
Aytek Şayan Ali Bilgin 1-21
İpek Erdem Shermin Bilgin 1-21
Derya Beşerler Seda Bilgin 1-21
Ferit Kaya Xhihan 7-21
Nilperi Şahinkaya Gynesh 17-21
Tülay Günal Neshe 17-21
Onur Saylak Ferman Koruollu 17-21

Personazhet mbështetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodi
Settar Tanrıöğen Dervish Xhevheri/Behram Adëvar 1-21
Levent Ülgen Rëfat Bilgin 1-21
Ahmet Varlı Bora 1-21
Hande Dilan Hancı Fysun 1-21
Orhan Eşkin Nadir 1-21
Yiğit Çakır Zeki 1-21
Metehan Parıltı Kuzgun (fëmijë) 1-21
Nisa Sofiya Aksongur Dila (fëmijë) 1-21
Almina Kahraman Defne Ugur 1-21
Su Burcu Yazgı Coşkun Naz 1-21
Baran Akbulut Jusuf 1-21
Emre Kentmenoğlu Rëfat (i ri) 1-21
Bahar Kerimoğlu Sultan 1-21
Emel Dede Merjem (i ri) 1-21
Fırat Sürmeli Ajhan (i ri) 1-21
Raci Durak Sheref (Gençliği) 1-21
Arda Şahin Ali (fëmijë) 1-21
Mert İnce Kartal (fëmijë) 1-21
Damla Cankurt Kumru (fëmijë) 1-21

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Dita dhe ora Sezon başlangıcı Sezon Finali Epizodat Viti Programi
Sezoni i parë E mërkurë 20.00 13 shkurt 2019 29 maj 2019 16 2019 Star TV
Sezoni i dytë E mërkurë 20.00 18 shtator 2019 16 tetor 2019 (finalja) 5 2019 Star TV