Kviteseid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kviteseid (kthjellim).


Kviteseid
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Kviteseid
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Torstein Tveito (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°20′V 8°29′L / 59.333°V 8.483°L / 59.333; 8.483 (Kviteseid)Koordinatat: 59°20′V 8°29′L / 59.333°V 8.483°L / 59.333; 8.483 (Kviteseid)
Sipërfaqja 708 km2
Popullsia 2.622 banorë 2004
Dendësia 3,7 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvitseiding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1238
Kviteseid is located in Norvegjia
Kviteseid
Kviteseid
www.kviteseid.kommune.no

Kviteseid është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 708 km² dhe popullsi 2622 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]