Kyyjärvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kyyjärvi
Qytet
Vendndodhja
Kyyjärvi is located in Finlanda
Kyyjärvi
Kyyjärvi

Koordinatat: 63°3′V 24°33.8′L / 63.050°V 24.5633°L / 63.050; 24.5633

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Eino Nissinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 469.62 [1] km2
Dendësia 3.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Kyyjärvi (finlandisht: Kyyjärven kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Komuna ka një popullsi prej 1,390 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 469.62 kilometra katrorë (181.32 sq mi) prej të cilave 21.39 km2 (8.26 sq mi) është uji[1]. Dendësia e popullsisë është 3.1 banorë për kilometër katror (8.0/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura population_count

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kyyjärvi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale