Lëvizja e 26 korrikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një përshtypje moderne e një prej flamujve të Lëvizjes së 26 korrikut

Lëvizja e 26 korrikut (Spanjisht: Movimiento 26 de Julio; M-26-7) ishte një organizatë revolucionare pararojë kubane dhe më vonë një parti politike e drejtuar nga Fidel Castro. Emri i lëvizjes përkujton sulmin e tij të 26 korrikut 1953 mbi kazermat e ushtrisë në Santiago de Cuba në një përpjekje për të filluar rrëzimin e diktatorit Fulgencio Batista.[1] Ideologjia nacionaliste e majtë e Fidel Castro u themelua në idetë liberale të José Martí.

Kjo konsiderohet një nga organizatat më të rëndësishme mesin e Revolucionit kuban. Në fund të vitit 1956, Castro themeloi një bazë guerile në Sierra Maestra. Kjo bazë mundi trupat e Batistës më 31 dhjetor 1958, duke vënë në lëvizje revolucionin kuban dhe instalimin e një qeverie të udhëhequr nga Manuel Urrutia Lleó. Lëvizja luftoi regjimin e Batistës si në frontet rurale ashtu edhe në ato urbane. Objektivat kryesore të lëvizjes ishin shpërndarja e tokës tek fshatarët, shtetëzimi i shërbimeve publike, industrializimi, zgjedhjet e ndershme dhe reforma në shkallë të gjerë arsimore.

Në korrik 1961, Lëvizja e 26 korrikut ishte një nga partitë që u integrua në Organizaciones Revolucionarias Integradas (ORI) të Organizatës Revolucionare të Integruar (ORI) si dhe Partisë Socialiste Popullore dhe Drejtorisë Revolucionare të 13 marsit. Më 26 mars 1962, partia u shpërnda për të formuar Partido Unido de la Revolución Socialista de Cuba (PURSC) ose Partia e Bashkuar e Revolucionit Socialist të Kubës (PBRSK), e cila mbajti një ideologji komuniste.[1]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i Lëvizjes së 26 korrikut lindi nga sulmi i dështuar në Kazermat e Monkadës, një strukturë ushtarake në qytetin Santiago de Cuba, më 26 korrik 1953.[2] Ky sulm u drejtua nga një Fidel Castro i ri, i cili ishte një kandidat legjislativ në një të lirë zgjedhje që ishin anuluar nga Batista. Sulmi kishte qenë si një thirrje e madhe për revolucionin. Castro u kap dhe u dënua me 15 vjet burg, por, së bashku me grupin e tij, iu dha një amnisti pas dy vjetësh pas një fushate politike në emër të tyre. Castro udhëtoi në Meksikë për të riorganizuar lëvizjen në vitin 1955 me disa revolucionarë të tjerë të mërguar (përfshirë Raul Castro, Camilo Cienfuegos dhe Juan Almeida Bosque). Detyra e tyre ishte të formonin një forcë guximshme të disiplinuar për të rrëzuar Batistën.

Bërthama origjinale e grupit u organizua rreth sulmit në Kazermat e Monkadës të shkrirë me Lëvizjen Revolucionare Kombëtare të udhëhequr dhe Rafael García Bárcenas dhe me një shumicë të Rinisë Ortodokse. Menjëherë pas kësaj, Aksioni Kombëtar Revolucionar i udhëhequr nga Frank País do të bashkohej. Për shkak të zakonshmërisë në ideologjinë e tyre dhe qëllimit të tyre për të dashur rrëzimin e regjimit të Batistës, M-26-7 do të shtonte shpejt më shumë të rinj me prejardhje të larmishme politike.

Roli në Revolucionin kuban[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 dhjetor 1956, 82 burra zbarkuan në Kubë, pasi lundruan në barkën Granma nga Tuxpan, Veracruz, gati për të organizuar dhe udhëhequr një revolucion. Shenjat e hershme nuk ishin të mira për lëvizjen. Ata zbarkuan gjatë ditës, u sulmuan nga Forca Ajrore Kubane dhe pësuan viktima të shumta. Pala ulëse u nda në dy dhe u bredh e humbur për dy ditë, shumica e furnizimeve të tyre braktisën aty ku ata zbritën. Ata u tradhtuan gjithashtu nga udhëzuesi i tyre fshatar në një pritë, e cila vrau më shumë nga ata që kishin zbritur. Batista njoftoi gabimisht vdekjen e Fidel Castro në këtë pikë. Nga 82 që lundruan në det në Granma, vetëm 12 përfundimisht u rigrupuan në vargmalet malore të Sierra Maestra. Ndërsa revolucionarët po vendosnin kamp në male, grupet e "Rezistencës Qytetare" po formulonin në qytete, duke i bërë presion regjimit të Batista. Shumë persona të klasës së mesme dhe profesionistë u tërhoqën drejt Kastros dhe lëvizjes së tij.[3] Ndërsa në malet Sierra Maestra forcat guerile tërhoqën qindra vullnetarë kubanë dhe fituan disa beteja kundër Ushtrisë Kubane. Ernesto Che Guevara u qëllua në qafë dhe kraharor gjatë luftimeve, por nuk u plagos rëndë. (Guevara, i cili kishte studiuar mjekësi, vazhdoi të jepte ndihmën e parë për guerilët e tjerë të plagosur.) Kjo ishte faza e hapjes së luftës së Revolucionit Kuban, e cila vazhdoi edhe për dy vitet e ardhshme. Ajo përfundoi në janar 1959, pasi Batista u largua nga Kuba për Republikën Dominikane, në natën e Vitit të Ri kur forcat e Lëvizjes marshuan në Havana.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "26th of July Movement | Cuban history". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2019-12-01.
  2. ^ Faria, Miguel A. "Fidel Castro and the 26th of July Movement," 27 July 2004. http://archive.newsmax.com/archives/articles/2004/7/27/110928.shtmlSaved page https://web.archive.org/web/20081011015901/
  3. ^ "26th of July Movement | Cuban history". Encyclopædia Britannica (në anglisht). Marrë më 2016-11-22.