Lëvizja e Rezistencës Suedeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamur

Lëvizja e Rezistencës Suedeze (sued. Svenska motståndsrörelsen, SMR), grupa neo-nazistike, i cili i ka vënë vetes qëllimin e përmes krijimit të revolucionit e Republikes Socialiste Kombëtare nordike, që përbërë nga Suedia, Finlanda, Norvegjia, Danimarka, Islanda dhe vendet Balltike.[1][2]

Lëvizja së rezistencës suedeze është një pjesa e lëvizjes së rezistencës veriore, ku në këtë momenti përfshijnë lëvizja së rezistencës finlandeze[3], lëvizja së rezistencës norvegjeze[4] dhe lëvizja së rezistencës daneze[5], përkatësisht.

Organizata është e bazuar në një hierarki të qartë dhe disiplinës[6]. Themelues i organizatës është Klas Lund, ai është i njohur edhe për faktin se ai ishte prapa së organizatës Vitt Ariskt Motstånd (Rezistenca e Bardhë Ariane).

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Patriot.nu" (në nu). Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2010. Marrë më 3 shkurt 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
  2. ^ "Sök | svenska.yle.fi" (në finlandisht). Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 3 shkurt 2016.
  3. ^ "Kansallinen Vastarinta | Vastarintaliikkeen media" (në finlandisht). Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2016. Marrë më 3 shkurt 2016.
  4. ^ "Frihetskamp". Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2015. Marrë më 3 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Nordfront.dk | For Nordens Frihed". Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2015. Marrë më 3 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Våldsam politisk extremism" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 nëntor 2011. Marrë më 3 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)