La Chapelle-du-Bourgay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
La Chapelle-du-Bourgay
Komunë
noform
Pamje nga La Chapelle-du-Bourgay
Vendndodhja
La Chapelle-du-Bourgay is located in Franca
La Chapelle-du-Bourgay
La Chapelle-du-Bourgay
49°49′20″V 1°08′57″L / 49.8222°V 1.1492°L / 49.8222; 1.1492Koordinatat: 49°49′20″V 1°08′57″L / 49.8222°V 1.1492°L / 49.8222; 1.1492
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Dieppe
Kantoni Longueville-sur-Scie
Ndërbashkësia Terroir de Caux
Kryetari Christian Giffard
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,99 km2
Lartësia 140 m (m.n.d.)
Popullsia 129 banorë
Dendësia 43 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76590
INSEE 76170


La Chapelle-du-Bourgay është një komunëFrancë. La Chapelle-du-Bourgay bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 129 banorë dhe sipërfaqe 2,99 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Saint-Germain-d'Étables në veri-lindje, Le Bois-Robert në veri, La Chaussée në perëndim, Sainte-Foy në jug dhe Torcy-le-Petit në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793137—    
1800115−16.1%
1806143+24.3%
1821178+24.5%
1831181+1.7%
1836187+3.3%
1841180−3.7%
1846198+10.0%
1851185−6.6%
1856198+7.0%
1861184−7.1%
1866196+6.5%
1872161−17.9%
1876156−3.1%
1881142−9.0%
1886145+2.1%
1891138−4.8%
1896132−4.3%
1901127−3.8%
1906118−7.1%
1911124+5.1%
1921124+0.0%
1926122−1.6%
1931128+4.9%
1936126−1.6%
1946130+3.2%
1954124−4.6%
1962130+4.8%
1968110−15.4%
1975112+1.8%
1982110−1.8%
1990123+11.8%
199995−22.8%
2005121+27.4%
2006130+7.4%
2007133+2.3%
2008132−0.8%
2009130−1.5%
2010129−0.8%
2011132+2.3%
2012128−3.0%
2013129+0.8%
2014129+0.0%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]