La Liga 1950-51

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistikat e La Ligas në sezonin 1950/1951. Ky sezon filloi më 10 shtator, 1950 dhe mbaroj më 22 prill, 1951.

Ekipet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SezoniLa Liga 1950-51 përbëhej prej këtyre ekipeve:

 

Tabela finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Atlético Madrid 30 17 6 7 87 50 40 37
2 Sevilla FC 30 17 4 9 79 46 38 33
3 Valencia CF 30 17 3 10 64 48 37 16
4 FC Barcelona 30 16 3 11 83 61 35 22
5 Real Sociedad 30 15 5 10 77 56 35 21
6 Real Valladolid 30 14 5 11 51 51 33 0
7 Athletic Bilbao 30 15 3 12 88 56 33 32
8 Celta Vigo 30 15 3 12 62 56 33 6
9 Real Madrid C.F. 30 13 5 12 80 71 31 9
10 Racing de Santander 30 12 6 12 49 60 30 -11
11 Deportivo La Coruña 30 13 4 13 64 47 30 17
12 RCD Espanyol 30 13 4 13 82 72 30 10
13 CD Málaga 30 12 5 13 55 52 29 3
14 Real Murcia 30 8 3 19 40 86 19 -46
15 CD Alcoyano 30 6 2 22 36 92 14 -56
16 UE Lleida 30 6 1 23 41 134 13 -93
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Top golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Lojtari Ekipi Golat
Flag of Spain.svg Telmo Zarra Athletic Club
38
Flag of Spain.svg César Rodríguez FC Barcelona
29
Flag of Spain.svg Adrián Escudero Atlético de Madrid
20
Flag of Spain.svg Pahiño Real Madrid
20
Flag of Spain.svg Juan Araujo Sevilla CF
18
Flag of Spain.svg Jose Caeiro Real Sociedad
18
Flag of Spain.svg Gerardo Coque Real Valladolid
18
Flag of Spain.svg Javier Marcet RCD Español
18

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi i La Liga 1950-51
Atlético Madrid
Titulli i 2(i dytë) i klubit