La Roque-Gageac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rokë-Gazhak
Rokë-Gazhak dhe lumi Dordonjë
Rokë-Gazhak dhe lumi Dordonjë
Stema Rokë-Gazhak
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiDordogne
QarkuSarlat-la-Canéda
KantoniSarlat-la-Canéda
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jérôme Peyrat[1]
Sipërfaqja
1
7.170 km2 (2.768 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
429
 • Dendësia60/km2 (150/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
24355 /24250
Lartësia60–218 m (197–715 ft)
(avg. 80 m or 260 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

La Roque-Gageac ( shqiptimi frëngjisht: [la ʁɔk ɡaʒak] ; Ocitanisht: La Ròca de Gajac  ; Shqip: Roka-Gazhaku ) është një komunëdepartamentin DordonjëAkuitaninë e Re, Franca jugperëndimore.

I vendosur mbi lumin Dordonjë, fshati është anëtar i shoqatës Les Plus Beaux Villages de France ("Fshatrat më të bukur të Francës").

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962406—    
1968357−12.1%
1975373+4.5%
1982404+8.3%
1990447+10.6%
1999449+0.4%
2008412−8.2%
2018426+3.4%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.