Lada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lada[1][2] (cirilik: Лада, shqiptimi rus: [ˈladə]), i tregtuar si LADA) është një markë makinash e prodhuar nga AvtoVAZ (fillimisht VAZ), një pronë shtetërore ruse.

Lada
LlojiShoqëri Aksionere
IndustriaPëpunime metali dhe mekanike
Themeluar në1973
Zyrat qendrore,
Prodhimiautovetura
PrindiIndependente (1973-2015)
Renault (2016-2021)
Qeveria Ruse (2021-deri tani)
Faqja e internetitwww.lada.ru/en

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Makinat e para të prodhuara nga AvtoVAZ u prodhuan me asistencë teknike nga Fiat[3]. Marka Lada u shfaq në vitin 1973, fillimisht duke u fokusuar jashtë shtetit përpara se të bëhej marka kryesore e AvtoVAZ për të gjitha tregjet në vitet 1990. Renault mori kontrollin e markës në vitin 2016.[4] Marka ka një histori të gjatë në Rusi dhe është e njohur në vendet post-sovjetike; sot, automjetet Lada pozicionohen si të përballueshme dhe ofrojnë vlerë të mirë për paratë.

Modelet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lada Granta
  • Lada Vesta
  • Lada XRAY
  • Lada Largus
  • Lada Niva

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1] [2] [3] [4]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.lada.ru/en (Faqja web zyrtare)

  1. ^ https://books.google.com/books?id=705nF7ZUklkC&pg=PT178
  2. ^ https://1000logos.net/lada-logo/
  3. ^ http://www.fundinguniverse.com/company-histories/avtovaz-joint-stock-company-history/
  4. ^ bbc.co.uk/news/business-17929039.amp