Lafayette, Louisiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lafayette, Louisiana
Anglisht : City of Lafayette
qytet
noform
From upper left: Statue in front of downtown fire station, oak-lined street in the University district, Downtown Lafayette, Cajundome, and University of Louisiana at Lafayette quad.
Vendndodhja
Lafayette, Louisiana is located in SHBA
Lafayette, Louisiana
Lafayette, Louisiana

Koordinatat: 30°13′V 92°2′P / 30.217°V 92.033°P / 30.217; -92.033

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Louisiana
Qarku Lafayette
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 120687 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1821
Kodi Postal 70501–9, 70593, 70596, 70598
Prefiksi 337

Lafayette, Louisiana (City of Lafayette) është një qytet në qarkun Lafayetteshtetit federal Louisiana, SHBA. Në Lafayette, Louisiana jetojnë 120687 banorë (2011), dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (2482.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (49.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (36 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lafayette, Louisiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale