Jump to content

Lagrasse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lagrasa
La Grassa (Ocitanisht)
Lagrasse (Frëngjisht)
Komunë
Pamje e Lagrasës
Pamje e Lagrasës
Stema Lagrasa
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAude
QarkuNarbonne
KantoniLes Corbières
NdërkomunalitetRégion Lézignanaise, Corbières et Minervois
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) René Ortega[1]
Sipërfaqja
1
32,2 km2 (124 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
544
 • Dendësia17/km2 (44/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
11185 /11220
Lartësia82–586 m (269–1,923 ft)
(avg. 108 m or 354 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lagrasse ( shqiptimi frëngjisht[laɡʁas]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: La Grassa ; Shqip: Lagrasa) është një komunëdepartamentin Auderajonin Ocitani të Francës Jugore . Në vitin 2016, ajo kishte një popullsi prej 560 banorësh. Lagrasa është pjesë e shoqatës Les Plus Beaux Villages de France ("Fshatrat më të bukur të Francës"). [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagrasa ndodhet 30 kilometra në juglindje të Carcassonne. Shtrihet në luginën e lumit Orbieu, në rrëzë të Pirenejve .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagrasa daton që nga koha kur u ndërtua abacia. Leja për ndërtim u dha nga Karli i Madh në vitin 783.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962622—    
1968665+6.9%
1975623−6.3%
1982696+11.7%
1990704+1.1%
1999615−12.6%
2006603−2.0%
2008599−0.7%

Pikat e interesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy pikat kryesore të fshatit janë abacia me të njëjtin emër dhe urat, megjithëse rrugët e ngushta mesjetare të vetë fshatit janë gjithashtu shumë tërheqëse, dhe mbetjet e mureve të qytetit mund të shihen ende.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni është i njohur për verën e prodhuar në kodrat përreth - ky është rajoni i verërave Corbières, rajoni më i madh i prodhimit të verës në Francë.

Fshati tani është shtëpia e punëtorëve dhe artistëve të shumtë të qeramikës dhe pret festivale të shumta kulturore dhe intelektuale si "Le Banquet du Livre"(Banketi i Librit) dhe "En Blanc et Noir: Festival International de Piano Robert Turnbull".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ "List of "Plus Beaux Villages de France"". Arkivuar nga origjinali më 2008-07-05. Marrë më 2008-05-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)