Jump to content

Lajm (gazetë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gazeta - Shenja dalluese
Ballina e gazetës Lajm nga prill 2006

Lajm është një gazetë e përditshme nga Kosova e themeluar dhe financuar nga biznesmeni shqiptar dhe udhëheqësi i Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli. Duke mbledhur gazetarët dhe redaktorët më të mirë nga gazetat dhe mediat e tjera kosovare, numri i parë doli në tetor 2004. Me tema të guximshme, hulumtuese dhe qasje kritike, brenda pak kohe u bë njëra ndër dy gazetat më të shitura në vend.

Por kohet e fundit, si pasoje e menaxhimit te keq dhe pas largimit te gazetareve kryesore, gazeta ka rene si ne cilësi, ashtu edhe ne shitje ; dhe sipas një hulumtimi te kryer ne prill 2008 ajo radhitet bashke me gazetat partiake "Infopres" dhe "Nacional" me me pak se 5 për qind lexueshmëri.

Kjo gazetë botohej edhe në Maqedoni, me një përmbajtje përshtatur shqiptarëve atje, por edhe atje është rrëgjuar nga një gazete me format nordik ne një gazete "xhepi" ; ndërsa në vendet e Evropës me nuk del fare.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]