Lake Charles, Louisiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lake Charles, Louisiana
Anglisht : City of Lake Charles
qytet
noform
Clockwise from left: Downtown Lake Charles; Lakefront Promenade; I-210 Bridge over the Calcasieu River; McNeese State University entrance plaza
Stema_figuraSkeda:Lake Charles flag.gif
Vendndodhja
Lake Charles, Louisiana is located in SHBA
Lake Charles, Louisiana
Lake Charles, Louisiana

Koordinatat: 30°12′53″V 93°12′31″P / 30.21472°V 93.20861°P / 30.21472; -93.20861

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Louisiana
Qarku Calcasieu
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 71993 banorë (2010)
 •  urbane 132977 banorë
 •  aglomerati 194138 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1861
Kodi Postal 70601, 70602, 70605, 70606, 70607, 70609, 70615, 70616, 70629
Prefiksi 337
Koordinatat 30° 12′ 53″ Veri

93° 12′ 31″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityoflakecharles.com

Lake Charles, Louisiana (City of Lake Charles) është një qytet në qarkun Calcasieushtetit federal Louisiana, SHBA. Në Lake Charles, Louisiana jetojnë 71993 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (1711.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (44.8 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (13 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lake Charles, Louisiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale