Lalu Prasad Yadav

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lalu Prasad Yadav
Jadavi si Ministri i Hekurudhave, duke u adresuar në Nju Delhi, Shtator 12, 2004.
President i Rashtriya Janata Dal
Titullar
Në detyrë
05 Korrik 1997
Paraprirë ngaPozicioni u themelua
Ministria e Hekurudhave
Në detyrë
24 Maj 2004 – 23 Maj 2009
KryeministriManmohan Singh
Paraprirë ngaNitish Kumar
Pasuar ngaMamata Banerjee
Shefministri i Biharit
Në detyrë
4 Prill 1995 – 25 Korrik 1997
Paraprirë ngaPresident's rule
Pasuar ngaRabri Devi
Të dhëna vetjake
U lind më (1948-06-11) 11 qershor 1948 (75 vjeç)
fshati Phulwariya, Distrikti Gopalganj Bihar, Indi
Partia politikeRashtriya Janata Dal
Bashkëshortja/et
(m. 1973)
MarrëdhënietTej Pratap Singh Yadav (dhëndër)
Chiranjeev Rao (dhëndër)
Sadhu Yadav (kunat)
Subhash Prasad Yadav (kunat)
Fëmijët9 (përf. Tejashwi Yadav, Tej Pratap Yadav dhe Misa Bharti)
ShkollimiUniversiteti i Patnës (M.A., LLB)
Faqja në rrjetrjd.co.in/shri-lalu-prasad/

Lalu Prasad Yadav (shqip: Lalu Prashad Jadav; lindur më 11 qershor 1948) është një politikan indian dhe president i partisë Rashtriya Janata Dal (RJD). [1] [2] [3] Ai është një ish-shefministër i Biharit (1990-1997), një ish-ministër i hekurudhave i Indisë (2004-2009) dhe një ish -deputet (deputet) i Lok Sabhës.

Ai hyri në politikë në Universitetin e Patnës si udhëheqës studentor dhe në vitin 1977 në moshën 29-vjeçare, u zgjodh si anëtari më i ri i Lok Sabhës për Partinë Janata . Ai u bë Kryeministër i Biharit në 1990. Partia e tij erdhi në pushtet në zgjedhjet e Asamblesë Legjislative të Biharit të vitit 2015 në partneritet me Nitish Kumarin e JD(U) . Ky koalicion përfundoi kur Nitishi dha dorëheqjen dhe RJD u rrëzua, duke u bërë parti opozitare. Në zgjedhjet e Asamblesë Legjislative të Biharit 2020, RJD mbeti partia e vetme më e madhe në Bihar, dhe së bashku me JDU-në në pushtet, e cila atëherë kryesonte qeverinë. Lalu Jadav u dënua për mashtrimin e diskutueshëm të Fodder Scam dhe po vuante një dënim deri më 17 prill 2021, kur iu dha lirimi me kusht nga Gjykata e Lartë . [4]

  1. ^ "Scanned Copy of 2009 Lok Sabha election affidavit". Association of Democratic Reforms. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2013. Marrë më 4 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Lalu Prasad Yadav: The shrewd politician's highs and lows". Rediff. 30 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2018. Marrë më 16 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ While the Indian media was unsure as to the spelling of his name, in June 2004, he issued a clarification to the media to endure his name was spelt as Lalu and not Laloo."It's Lalu not Laloo and it's official (24 June 2004)". Rediff.com. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2005. Marrë më 8 maj 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Lalu Yadav granted bail: HC". Hindustan Times. 17 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2021. Marrë më 19 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)