Jump to content

Lampung

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lampung
Pamje nga kryeqyteti i Lampungut, Bandar Lampung
Pamje nga kryeqyteti i Lampungut, Bandar Lampung
Parimet: 
Sai Bumi Ruwa Jurai ("Dy Popuj, Një Komb")
Location of Lampung
Popullsia
 • Gjithsej8,205,141[1]
Faqja zyrtarewww.lampungprov.go.id

Lampung është provincë e Indonezisë. Kufizohet me Bengkulu në veriperëndim dhe me Sumatrën e Jugut në veri. Kryeqyteti i provincës është Bandar Lampung.

Që nga janari i vitit 2014, provinca kishte një popullsi prej 7,972,246, me tre të katërtat e të cilëve ishin pasardhës të emigrantëve javanezë, madurezë dhe balangezë. Këto emigrantë vinin nga ishujt më të populluar, në kërkim të tokës në dispozicion, si dhe duke qenë pjesë e programit të transmigrimit indonezian të qeverisë kombëtare, nga të cilat Lampung ishte një nga destinacionet më të hershme dhe më të rëndësishme të transmigrimit.

Lampung është gjeologjikisht i paqëndrueshëm. Më 10 maj 2005, një tërmet me shkallë 6.4 goditi provincën. Në 1883, vullkan i Karakataus, i vendosur në një ishull në Ngushticën e Sundas, duke ndarë ishujt e Sumatra dhe Java, pësoi një nga shpërthimet më të dhunshme vullkanike e regjistruar në histori, me pasoja katastrofike për zonën dhe gjetkë, duke përfshirë vlerësimet e njeriut viktima në dhjetëra mijëra, dhe temperatura në mbarë botën dhe efekte të tjera të motit për vite.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca ndahet në dymbëdhjetë regjenca dhe dy qytete.

Emri Kryeqyteti Sipërfaqja (km2) population_total
Census 2017
Regjenca e Lampungut Perëndimor Liwa 2.142,78 301,131
Regjenca e Lampungut Jugor Kalianda 700,32 1.269.262
Regjenca e Lampungut Qendror Gunung Sugih 3.802,68 1.468.875
Regjenca e Lampungut Lindor Sukadana 5.325,03 1.113.976
Regjenca e Lampungut Verior Kotabumi 2.725,87 885.591
Regjenca Mesuji Mesuji 2.184,00 315.813
Regjenca Pesawaran Gedong Tataan 2.243,51 546,160
Regjenca e Pisisirit Perëndimor Krui 2.907,23 155,964
Regjenca Pringsewu Pringsewu 625,00 421,180
Regjenca Tanggamus Kotaagung 3.020,64 640,588
Regjenca Tulang Bawang Menggala 3.466,32 419,427
Regjenca Tulang Bawang Perëndimor Tulang Bawang Tengah 1.201,00 268,119
Regjenca Way Kanan Blambangan Umpu 3.921,63 479,256
Bandar Lampung 296,00 1.175.397
Metro 61,79 165,368

Bujqësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robusta, është një lloj i fasules së kafes e prodhuar në Lampung

Prodhimet kryesore në rajon përfshijnë fasule kafeje robusta, fasule kakao, kokosi dhe karafil. Kjo është prodhuar nga sektori i bujqësisë me kompanitë si Nestlé që furnizojnë fasule kafeje nga rajoni. Kjo bujqësi ka përfshirë rritjen ilegale në Parkun Kombëtar Bukit Barisan Selatan.[2] Përveç kësaj, nata de coco prodhohet edhe nga kompanitë vendase si Wong Coco.

Malet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malet që ndodhen në Lampung sipas lartësisë janë:

 • Mali Pesagi (2,262 m) në Liwa, Lampungu Perëndimor
 • Mali Seminung (1,881 m) në Sukau, Lampungu Perëndimor
 • Mali Tebak (2,115 m) në Sumberjaya, Lampungu Perëndimor
 • Mali Rindingan (1,506 m) në Tanggamus
 • Mali Pesawaran (1,662 m) në Kedondong, Pesawaran
 • Mali Betung (1,240 m) në Teluk Betung, Bandar Lampung
 • Mali Rajabasa (1,261 m) në Lampungu Jugor
 • Mali Tanggamus (2,156 m) në Kotaagung, Tanggamus
 • Mali Krakatau në Ngushticën e Sundas, Lampungu Jugor
 • Mali Sekincau Liwa, Lampungu Perëndimor
 • Mali Ratai në Padang Cermin, Pesawaran

Njerëz nga Lampungu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Provinsi Lampung Dalam Angka 2017". BPS Lampung. Marrë më 18 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Claire Leow. Nestlé to scrutinize Indonesia coffee amid wildlife-endangerment fears, International Herald Tribune.