Lansing (Michigan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lansing
Lansing
Qytet
noform
Vendndodhja
Lansing is located in SHBA
Lansing
Lansing

Koordinatat: 42°44′1″V 84°32′48″P / 42.73361°V 84.54667°P / 42.73361; -84.54667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Michigan
Qarku Ingham dhe Eaton
Kryetari i Bashkisë Virg Bernero
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 94,8 km2
Lartësia 262 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 114.297 banorë
Dendësia 1.226 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1835
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 48901-48980
Prefiksi 517
Koordinatat 42° 44′ 1″ Veri

84° 32′ 48″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.lansingmi.gov
Vendodhja e Lansingut në Miçigan

Lansing është kryeqyteti i shtetit MiçiganShteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai shtrihet kryesisht në rrethin Ingham, edhe pse pjesë e vogël e qytetit shtrihet në rrethin Eaton. Sipas regjistrimit të vitit 2010 popullsia e qytetit ishte 114.297, duke e renditur atë si qytetin e pestë më të madh në Michigan.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]