Lardal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lardal (kthjellim).


Lardal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Svarstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Liv Grinde (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°22′V 9°54′L / 59.367°V 9.900°L / 59.367; 9.900 (Lardal)Koordinatat: 59°22′V 9°54′L / 59.367°V 9.900°L / 59.367; 9.900 (Lardal)
Sipërfaqja 278 km2
Popullsia 2.386 banorë 2004
Dendësia 8,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lardøling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0829
Svarstad is located in Norvegjia
Svarstad
Svarstad
Lardal – harta_foto
www.lardal.kommune.no

Lardal është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 278 km² dhe popullsi 2386 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lardal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]