Larressingle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Larresingla
Larressingla (Ocitanisht)
Larressingle (Frëngjisht)
Këshilli Bashkiak
Këshilli Bashkiak
Stema Larresingla
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuCondom
KantoniArmagnac-Ténarèze
NdërkomunalitetTénarèze
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Xavier Fernandez[1]
Sipërfaqja
1
8.550 km2 (3.301 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
210
 • Dendësia25/km2 (64/sq mi)
Emri i banorëveLarressinglois (Frëngjisht) Larressinglas (Shqip)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32194 /32100
Lartësia75–177 m (246–581 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Larressingle ( shqiptimi frëngjisht: [laʁɛsɛ̃ɡl] ; Ocitanisht : Larressingla ; Shqip: Larresingla ) është një komunëdepartamentin GersFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Larresingla dhe komunat përreth saj

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962187—    
1968170−9.1%
1975155−8.8%
1982138−11.0%
1990161+16.7%
1999200+24.2%
2008202+1.0%

Sitet turistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kështjella e Larresinglës (rreth 1250 - rreth 1550), rrënojat
  • Muret
  • Porti i Artigue
  • Kalaja
  • Kisha e Shën Sigismundit
  • Makinat e rrethimit të qytetit

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • André Adam (1936–2016), diplomat

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.