Jump to content

Laura Mancinelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Laura Mancinelli
U lind më18 dhjetor 1933
Udine, Friuli-Venecia Xhulia, Italia Italia
Vdiq më7 korrik 2016
Torino, Piemonti, Italia Italia
Kombësiaitalian
Gjinitë letrareromancier, eseist

Laura Mancinelli (Udine, 18 dhjetor 1933Torino, 7 korrik, 2016) ishte një germanist, medievalist dhe shkrimtare, profesor universiteti, dhe përkthyes italian i romaneve historike. Ajo ka diplomuar në vitin 1956 në Letërsisë Moderne në Universitetin e Torino, me një tezë në Letërsinë gjermane.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laura Mancinelli ka lindur në Udine në vitin 1933 dhe ka jetuar në Rovereto për katër vjet përpara se të niset në Torino me familjen e saj në 1937.

Pas shkollimit të saj dhe studimeve, u diplomua në Universitetin e Torinos në vitin 1956 me një diplomë në letërsinë gjermane me fokus në letërsinë moderne.

Në vitet pas doktoratës së saj ajo mësoi pa hequr dorë ndonjëherë nga pasioni i saj për kulturën mesjetare gjermane. Në vitin 1969 ajo shkroi esenë La canzone dei Nibelunghi. Problemi e valori ("Kënga e Nibelungs. Problemet dhe vlerat").

Në vitet shtatëdhjetë ajo mësoi filologji gjermaneUniversitetin e Sassarit dhe më pas u ftua në Venecia nga Ladislao Mittner gjerman, në vitin 1976 mori kryesimin e Historisë së Gjuhës GjermaneUniversitetin Ca'FoscariVenedikut.

Në këshillën e kolegut dhe shokut të tij, Claudio Magris, në vitin 1972 redaktoi dhe përktheu në italisht nga vëllimi origjinal, Nibelungenlied (In gjermanisht Nibelungenlied), e ndjekur në 1978 nga Tristan (In gjermanisht Tristan (Gottfried von Straßburg)) dhe në vitin 1989 nga Gregorius (In gjermanisht Gregorius) dhe Poor Heinrich (In gjermanisht Der arme Heinrich) (Hartmann von Aue).

Pasi u kthye në Torino si mbajtëse e Katedrës Universitare të Filologjisë Gjermane, në vitin 1981 Laura Mancinelli bëri debutimin e saj në fiction, botimin, I dodici abati di Challant (In anglisht The Twelve Abbots of Challant), një roman historik që autori kishte filluar të shkruante në 1968. Më pas erdhi Il fantasma di Mozart në vitin 1986 dhe Il miracolo di santa Odilia (In anglisht The Miracle of Saint Odilia) në vitin 1989.

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • I dodici abati di Challant (1981)
 • Il fantasma di Mozart (1986)
 • Il miracolo di santa Odilia (1989)
 • Amadé (1990)
 • Gli occhi dell'imperatore (1993)
 • La casa del tempo (1993)
 • Raskolnikov (1996)
 • I tre cavalieri del Graal (1996)
 • Il principe scalzo (1999)
 • La musica dell'isola (2000)
 • Attentato alla Sindone (2000)
 • La sacra rappresentazione ovvero Come il forte di Exilles fu conquistato ai francesi (2001)
 • Biglietto d'amore (2002)
 • I colori del cuore (2005)
 • Un misurato esercizio della cattiveria (2005)
 • Il ragazzo dagli occhi neri (2007)
 • Natale sotto la Mole (2008)
 • Due storie d'amore (2011)
 • Un peccatore innocente (2013)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Anderson, Helen Victoria (2010), Historical and detective fiction in Italy 1950-2006 : Calvino, Malerba and Mancinelli, D. Phil. University of Oxford {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Buzzoni, Marina (2018), Gli occhi di Laura, I libri di Ca' Foscari, vëll. 7, Ca' Foscari University of Venice, doi:10.30687/978-88-6969-262-8/023, ISBN 978-88-6969-263-5, S2CID 188866924 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]