Jump to content

Laura Mersini-Houghton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Laura Mersini-Houghton
Portret i Laura Mersini-Houghton
Dr. Mersini-Houghton në Hay Festival në vitin 2013
Kombësiashqiptaro-amerikane
ShkollimiUniversiteti i Tiranës
Universiteti i Maryland
Universiteti i Wisconsin–Milwaukee
Karriera shkencore
Fushatkozmologe dhe shkencëtare e fizikës teorike
InstitucionetUniversiteti i Karolinës së Veriut në Chapel Hill
Këshilltarët e doktoraturësLeonard Parker

Laura Mersini-Houghton (mb. i vajzërisë Mersini) është një kozmologe shqiptaro-amerikane, shkencëtare e fizikës teorike dhe profesore në Universitetin e Karolinës së Veriut në Chapel Hill (UNC). Ajo është ithtare e hipotezës së multiversit (shumë universeve) e cila konsideron se universi ynë është një nga shumë.[1][2][3][4][5][6][7][8] Ajo argumenton se anomalitë në strukturën e tanishme të universit shpjegohen më së miri si një tërheqje gravitacionale e ushtruar nga universet tjera. Dr.Laura Mersini Houghton nuk eshte e vetmja shkencetare qe beson ne teorine e multiversit. Shume shkencetare te tjere mbeshtesin kete teori,dhe per me teper kjo teori shpjegon edhe shume anomali qqe shkenca ende nuk eshte ne gjendje t'ju jape nje shpjegim.[9][10]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mersini-Houghton mori diplomën Baçelor të Shkencës nga Universiteti i Tiranës, Shqipëri, dhe Master të Shkencës nga Universiteti i Maryland.[11] Ajo mori Ph.D. në vitin 2000 në Universitetin e Wisconsin–Milwaukee. Pas marrjes së doktoraturës, Mersini-Houghton ishte në një hulumtim pas-doktorature në institucionin italian të mësimit të lartë Scuola Normale Superiore di Pisa nga viti 2000 deri 2002. Në vitin 2002 kreu një hulumtim post-doktorature për dy vite në Syracuse University.[11] U punësua në Universitetin e Karolinës së Veriut ndërsa në janar të vitit 2004 filloi si profesore asistente në fizikë teorike dhe kozmologji në UNC. Më 2008 iu dha pozita e karrierës.[11]

TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Catchpole, Heather (24 nëntor 2009). "Weird data suggests something big beyond the edge of the universe". Cosmos (magazine). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Moon, Timur (19 maj 2013). "Planck Space Data Yields Evidence of Universes Beyond Our Own". International Business Times. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ MacIsaac, Tara (23 janar 2014). "Colossal 'Hole' in Space Could Be Link to Universe Beyond Our Own". The Epoch Times. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2014. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Chown, Marcus (24 nëntor 2007). "The void: Imprint of another universe?". New Scientist. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Maynard, James (28 maj 2013). "Other universes detected in oldest light in the Cosmos?". iTech Post. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Taylor, Rosie (19 maj 2013). "Is our universe merely one of billions? Evidence of the existence of 'multiverse' revealed for the first time by cosmic map". Daily Mail. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Cauchi, Stephen (9 dhjetor 2007). "Into the void: a glimpse of our tiny place in the scheme of things". The Age. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Segal, Michael (3 tetor 2013). "Ingenious: Laura Mersini-Houghton: The Universe Chaser". Nautilus. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2014. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Leake, Jonathan (19 maj 2013). "Cosmic map reveals first evidence of other universes". The Sunday Times. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ The News (19 mars 2014). "Could Big Bang ripples prove the existence of a PARALLEL universe? Gravitational wave discovery paves the way for the 'multiverse'". National Headlines. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2014. Marrë më 27 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b c University of North Carolina, Department of Physics and Astronomy

Lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]