Le Bois-Robert

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Le Bois-Robert
Komunë
noform
Pamje nga Le Bois-Robert
Stema_figura
Vendndodhja
Le Bois-Robert is located in Franca
Le Bois-Robert
Le Bois-Robert
49°50′11″V 1°09′00″L / 49.8363888889°V 1.15°L / 49.8363888889; 1.15Koordinatat: 49°50′11″V 1°09′00″L / 49.8363888889°V 1.15°L / 49.8363888889; 1.15
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Dieppe
Kantoni Longueville-sur-Scie
Ndërbashkësia Terroir de Caux
Kryetari Chantal Cottereau
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,95 km2
Lartësia 110 m (m.n.d.)
Popullsia 331 banorë
Dendësia 67 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Bois-Robertois
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76590
INSEE 76112
Faqja Zyrtare boisrobert.net


Le Bois-Robert është një komunëFrancë. Le Bois-Robert bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 331 banorë dhe sipërfaqe 4,95 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Martigny në veri, Aubermesnil-Beaumais në veri-perëndim, La Chaussée në jug-perëndim, La Chapelle-du-Bourgay në jug dhe Saint-Germain-d'Étables në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793269—    
1800234−13.0%
1806247+5.6%
1821306+23.9%
1831307+0.3%
1836273−11.1%
1841329+20.5%
1846325−1.2%
1851297−8.6%
1856318+7.1%
1861301−5.3%
1866293−2.7%
1872203−30.7%
1876249+22.7%
1881256+2.8%
1886244−4.7%
1891235−3.7%
1896210−10.6%
1901200−4.8%
1906213+6.5%
1911185−13.1%
1921222+20.0%
1926241+8.6%
1931267+10.8%
1936218−18.4%
1946243+11.5%
1954260+7.0%
1962273+5.0%
1968244−10.6%
1975204−16.4%
1982258+26.5%
1990283+9.7%
1999280−1.1%
2006317+13.2%
2007323+1.9%
2008323+0.0%
2009321−0.6%
2010318−0.9%
2011316−0.6%
2012320+1.3%
2013324+1.2%
2014331+2.2%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]